Eucharystyczny Poznań

Archidiecezja poznańska może poszczycić się prastarym, liczącym kilka stuleci kultem eucharystycznym. Także dzisiaj Kościół poznański twórczo włącza się w wielkie dzieło Kościoła powszechnego, jakim jest ogłoszony jeszcze przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. W najbliższym czasie cała archidiecezja będzie przeżywać Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny.



Od stuleci biskupstwo...
Czyta się kilka minut

Archidiecezja poznańska może poszczycić się prastarym, liczącym kilka stuleci kultem eucharystycznym. Także dzisiaj Kościół poznański twórczo włącza się w wielkie dzieło Kościoła powszechnego, jakim jest ogłoszony jeszcze przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. W najbliższym czasie cała archidiecezja będzie przeżywać Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny.

Od stuleci biskupstwo poznańskie pielęgnuje kult Chrystusa Eucharystycznego. W samym Poznaniu już na początku XV wieku powstało znaczące sanktuarium Pańskie - dzisiejszy kościół pw. Bożego Ciała przy ul. Krakowskiej - z którego kult Najświętszego Sakramentu przez stulecia promieniował na wiele dzielnic dawnej Rzeczypospolitej, ściągając do stolicy Wielkopolski pątników nie tylko z diecezji poznańskiej, ale także z Pomorza, Śląska, Mazowsza i spoza granic kraju. W czasach nowożytnych tradycja ta znalazła swoją znakomitą kontynuację. W 1929 roku na wniosek prymasa Augusta kard. Hlonda Episkopat Polski zwołał do Poznania I Krajowy Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie to miało miejsce w dniach 26-29 czerwca 1929 roku. Przewodniczącym kongresu był prymas Hlond, zaś legatem papieża Piusa XI nuncjusz apostolski w Polsce abp Francesco Marmaggi. Wielkie wrażenie podczas przedwojennego kongresu w Poznaniu zrobił referat arcybiskupa mohylewskiego barona Edwarda Roppa, który pozostając pasterzem diecezji, położonej najbliżej Związku Radzieckiego, zarysował w dramatycznych i proroczych słowach wizję sowieckiej ateizacji, jaka groziła Europie.

Lata powojenne były trudne, jeśli chodzi o zwoływanie zgromadzeń religijnych, nierzadko organizacyjnie torpedowanych przez władze komunistyczne. Między innymi dlatego kolejny kongres eucharystyczny, tym razem na poziomie archidiecezjalnym, odbył się w Poznaniu w czerwcu 1993 roku za czasów abp. Jerzego Stroby. Krótko po kongresie abp Stroba dokonał koronacji na prawie diecezjalnym figury Matki Boskiej Wieleńskiej - było to podziękowanie za zakończony wówczas synod archidiecezji oraz właśnie kongres eucharystyczny. Nie sposób nie dostrzec obecnie analogii do sytuacji sprzed dwunastu lat - także w tym roku przeżywamy trwający w archidiecezji synod, cieszymy się owocami koronacji - tym razem koronami papieskimi - figury Wieleńskiej Pani i przygotowujemy do odnowienia naszej wiary eucharystycznej. Organizowane co jakiś czas kongresy eucharystyczne, zarówno te diecezjalne, jak i krajowe czy międzynarodowe, przypominają nam podstawowe prawdy naszej wiary. Katechizm Kościoła Katolickiego w ślad za Soborem Watykańskim II i wielowiekowym nauczaniem Kościoła mówi, że "Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" (KKK, 1324). Wszyscy wierni archidiecezji poznańskiej, uczestniczący w najbliższym Archidiecezjalnym Kongresie Eucharystycznym, winni zgłębiać misterium eucharystyczne i cudowne Przemienienie, bo - jak dalej naucza Kościół w Katechizmie - "Pielgrzymujący Lud Boży, nieustannie celebrując Eucharystię, głosząc Misterium Paschalne Jezusa, (…) zmierza wąską drogą Krzyża do niebieskiej uczty, gdzie wszyscy zasiądą przy stole Królestwa" (KKK, 1344).

Poznańska fara jest jednym z ważniejszych miejsc kultu eucharystycznego w archidiecezji. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w kaplicy Wieczystej Adoracji, która jest pamiątką Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla z 1937 r. Za zgodą Stolicy Apostolskiej prymas August Hlond poświęcił kaplicę i uroczyście wprowadził do niej Najświętszy Sakrament

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 39/2005