Logo Przewdonik Katolicki

Utrwalanie pamięci

Ksawery Śliwiński
Fot.

Ku wolności. Powstanie Poznańskie 1956 Księgarnia św. Wojciecha, Poznań 2006 Chciałbym, aby zawarte w tej książce artykuły były próbą odkłamania historii, czyli pokazania pełnej prawdy o Poznańskim Czerwcu 1956, zwłaszcza w wymiarze religijnym, dotychczas przemilczanym. Po drugie, chciałbym, aby poprzez tę książkę została utrwalona pamięć. To jest niezwykle ważne...

„Ku wolności. Powstanie Poznańskie 1956”
Księgarnia św. Wojciecha, Poznań 2006

Chciałbym, aby zawarte w tej książce artykuły były próbą odkłamania historii, czyli pokazania pełnej prawdy o Poznańskim Czerwcu 1956, zwłaszcza w wymiarze religijnym, dotychczas przemilczanym. Po drugie, chciałbym, aby poprzez tę książkę została utrwalona pamięć. To jest niezwykle ważne – bez pamięci nie ma własnej tożsamości, nie ma też przyszłości. Wreszcie chciałbym, aby książka ta pomogła w przebaczeniu. Tu nie chodzi o rozdrapywanie ran czy też o to, żeby budzić nienawiść. Ta książka ma pobudzać do jakieś wielkiej zbiorowej refleksji, do uświadomienia sobie tego, co dzieje się z człowiekiem i ze społeczeństwem, kiedy wprowadza się na siłę system pozbawiony najbardziej fundamentalnych wartości i odniesień – do Boga i religii... – tak mówił o książce „Ku wolności. Powstanie Poznańskie 1956” biskup prof. Marek Jędraszewski w wywiadzie udzielonym „Przewodnikowi Katolickiemu” 23 kwietnia.

Publikacja ta właśnie w ostatnich dniach trafiła do księgarń. Czy udało się sprostać założeniom, jakie przed książką postawił jej redaktor i współautor, bp Marek Jędraszewski? Z całą pewnością jest ona unikatowym spojrzeniem na Poznański Czerwiec 1956 roku. W obszernym artykule autorstwa księdza biskupa pt. „O Boga” zawarto gruntowną i niezwykle precyzyjną analizę wątków religijnych, dotyczącą nie tylko powstania poznańskiego w czerwcu 1956 roku, ale całego okresu od lat 40. do końca 60. Czy książka utrwala pamięć? Zaiste nie można odmówić jej tego waloru. Tom pod redakcją księdza biskupa przedstawia nie tylko kronikarski zapis przebiegu powstania, ale także jego fachową interpretację. W publikacji zawarto także kilkanaście przejmujących wspomnień osób pochodzących z różnych środowisk, które znalazły się w wirze czerwcowych wydarzeń.

Tom zawiera artykuły 27 autorów dotyczące niemal wszystkich aspektów Poznańskiego Czerwca 1956. Artykuły wstępne napisali oprócz ks. biskupa, profesorowie: Lech Trzeciakowski, Artur Kijas oraz dziennikarz „Przewodnika Katolickiego” Adam Suwart. Niezwykła zawartość merytoryczna, piękna szata graficzna oraz bogactwo zdjęć sprawiają, że publikacja „Ku wolności” pod red. bp. M. Jędraszewskiego staje się jedną z najważniejszych monografii o poznańskim „Czarnym Czwartku”, odsłaniającą po 50 latach od krwawych wydarzeń wiele nieznanych lub przemilczanych aspektów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki