Logo Przewdonik Katolicki

Powstańcy w „Przewodniku”

Adam Suwart
Fot.

Konkurs Widziałem Powstanie został rozstrzygnięty. 7 czerwca odbyło się uroczyste spotkanie z czytelnikami Przewodnika Katolickiego, którzy nadesłali swoje wspomnienia dramatycznych wydarzeń, w jakich uczestniczyli 28 czerwca 1956 roku. Powstanie poznańskie, którego 50. rocznica nastąpi już za kilka dni, jest nadal żywe w pamięci jego uczestników. Dowodem...

Konkurs „Widziałem Powstanie” został rozstrzygnięty. 7 czerwca odbyło się uroczyste spotkanie z czytelnikami „Przewodnika Katolickiego”, którzy nadesłali swoje wspomnienia dramatycznych wydarzeń, w jakich uczestniczyli 28 czerwca 1956 roku. Powstanie poznańskie, którego 50. rocznica nastąpi już za kilka dni, jest nadal żywe w pamięci jego uczestników. Dowodem tej pamięci jest pokonkursowa książka, wydana pod tym samym tytułem.

Konkurs „Widziałem Powstanie” został ogłoszony w lutym bieżącego roku. Redakcja „Przewodnika Katolickiego” chciała dać swoim czytelnikom okazję do podzielenia się własnymi wspomnieniami na temat „Czarnego Czwartku”. Już w pierwszych tygodniach zaczęły napływać relacje i świadectwa, które bardzo poruszyły jury konkursu. Ostatecznie do redakcji „Przewodnika” wpłynęło niemal 70 wspomnień oraz 3 zestawy fotografii dotyczących Czerwca ’56 lub jego kolejnych rocznic. Nadesłane materiały są przejmującymi świadectwami, ukazującymi prawdę o Poznańskim Czerwcu widzianą oczami poszczególnych osób, które bardzo często w całkowicie przypadkowych okolicznościach znalazły się na ulicach miasta pamiętnego czerwcowego dnia. Jury konkursu już przy wstępnej lekturze wspomnień uznało, że zgłoszone prace są na tyle cenne, że należy je zebrać i wydać jako odrębną publikację. Tak też się stało…

Powstała w ten sposób książka pod tytułem „Widziałem Powstanie”, będąca zbiorem wspomnień uczestników pierwszego po II wojnie światowej zrywu Polaków przeciwko komunistycznej dyktaturze, jaki miał miejsce na ulicach Poznania w dniu 28 czerwca 1956 roku. Autorami tomiku, zawartych w nim świadectw, są uczestnicy powstania poznańskiego, którzy z różnych względów znaleźli się w poznański „Czarny Czwartek” na ulicach miasta, a po 50 latach zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami z redakcją „Przewodnika Katolickiego”.

Filmowy dokument
Książki zostały wręczone uczestnikom konkursu „Widziałem Powstanie” podczas uroczystego spotkania promocyjnego, które odbyło się w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieżowej. Na spotkanie oprócz czytelników „Przewodnika” – uczestników konkursu – przybyli także honorowi goście: bp prof. Marek Jędraszewski, Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta miasta Poznania, Zbigniew Hoffmann, wicewojewoda wielkopolski. Wszystkich powitał ksiądz Waldemar Hanas, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, który podziękował władzom miasta oraz marszałkowi województwa wielkopolskiego za dofinansowanie publikacji „Widziałem Powstanie”. Następnie biskup Marek Jędraszewski w zwięzłym referacie omówił skrótowo wątki religijne powstania poznańskiego i jego wpływ na późniejsze wydarzenia, m.in. na wypuszczenie z komunistycznego więzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Publikacja „Widziałem Powstanie” rozpoczyna się obszernym artykułem autorstwa bp. Marka Jędraszewskiego, omawiającym zagadnienie Czerwca ’56. Po wystąpieniu księdza biskupa wyświetlony został film redaktor Agaty Ławniczak, dziennikarki z poznańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, zrealizowany z udziałem uczestników konkursu „Widziałem Powstanie”. Przejmujący film sprawił, że w oczach niejednego widza pojawiły się łzy. Agata Ławniczak z Czerwcem ’56 związana jest nie od dziś – jako dziennikarka poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia, w latach 1980-81, wraz z Barbarą Miczko-Malcher, zrealizowała pierwsze audycje radiowe poświęcone Poznańskiemu Czerwcowi ‘56, dziś mające już rangę swoistych dokumentów historycznych.

Nagrody i wyróżnienia
Po prezentacji filmowej wręczono nagrody i wyróżnienia. „W podziękowaniu za pamięć, która przetrwała pół wieku, niosąc prawdę o pierwszym w powojennych dziejach Polski zrywie Polaków przeciwko dyktaturze komunistycznej; w dowód uznania za wspomnienie powstania poznańskiego, podczas którego wołano o «Boga, za wolność, prawo i chleb»” otrzymały je następujące osoby: Janusz Rau – I miejsce; Jerzy Karwik – II miejsce; Danuta Gdowska – III miejsce. Wyróżnienia przyznano: Leonii Bielawskiej, Andrzejowi Gablerowi, Kazimierzowi Gulczyńskiemu, Genowefie Czerniaga. Nagrodę za dokumentację fotograficzną otrzymał Piotr Bratek.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały fragmenty wspomnień, które złożyły się na pokonkursową książkę „Widziałem Powstanie”. Odczytał je aktor poznańskiego Teatru Nowego Zbigniew Grochal, który również związany jest silnie z Poznańskim Czerwcem ’56: od 1981 roku prowadzi jako konferansjer wszystkie rocznicowe obchody Czerwca, a w 1981 roku, w 25. rocznicę poznańskiego powstania, grał Sędziego w wyreżyserowanym przez Izabelę Cywińską spektaklu: „Oskarżony: Czerwiec 1956”.
Książka „Widziałem Powstanie”, zawierająca relacje uczestników Poznańskiego Czerwca, jest dostępna z bieżącym numerem „Przewodnika Katolickiego”; można ją też zamawiać w redakcji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki