Logo Przewdonik Katolicki

Płyta o powstaniu poznańskim 1956

Adam Suwart, PK
Fot.

W przededniu 50. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 r. wydana została płyta prezentująca wiedzę o pierwszym w PRL-u buncie społeczeństwa przeciwko totalitarnemu systemowi. Promocja nowego wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury odbyła się w piątek 3 lutego w zabytkowym poznańskim tramwaju, który przejechał ulicami miasta z zajezdni przy...

W przededniu 50. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 r. wydana została płyta prezentująca wiedzę o pierwszym w PRL-u buncie społeczeństwa przeciwko totalitarnemu systemowi.

Promocja nowego wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury odbyła się w piątek 3 lutego w zabytkowym poznańskim tramwaju, który przejechał ulicami miasta z zajezdni przy ul. Gajowej na pętlę na Dębcu, mijając po drodze Zakłady Cegielskiego, gdzie przed 50 laty wybuchł historyczny strajk.

Wydana publikacja zawiera dwa słuchowiska dokumentalne autorstwa Barbary Miczko-Malcher i Agaty Ławniczak, poznańskich dziennikarek radiowych oraz materiały źródłowe, pochodzące w dużej mierze z przebogatych archiwów Polskiego Radia – Radia Merkury w Poznaniu. – Płyta jest skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej – mówiła podczas promocji Lena Bednarska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Dlatego nagrane materiały trwają nieco ponad 30 minut, tak aby mogły być odsłuchane podczas jednej lekcji i dodatkowo skomentowane przez uczniów i nauczyciela.

Na płycie usłyszeć można m.in. fragmenty archiwalne nagrań procesów uczestników Poznańskiego Czerwca z jesieni 1956 r. oraz fragmenty reportaży radiowych Agaty Ławniczak i Barbary Miczko-Malcher pt. „Kędy siew padnie zdrowy” i „Broniłem Czerwca” z 1981 roku. Z nagrań dobywa się głos zasłużonych adwokatów – Michała Grzegorzewicza i Stanisława Hejmowskiego. Są też wspomnienia Anny Strzałkowskiej, matki zamordowanego przez UB 13-letniego Romka, Stanisława Matyi – przywódcy strajku w „Cegielskim” w 1956 r., Jana Suwarta – sądzonego za udział w wydarzeniach oraz Egona Naganowskiego – pisarza i tłumacza, który był świadkiem zdarzeń. Oddzielnie na płycie nagrano fragment przemówienia Jana Pawła II skierowanego do młodzieży w Poznaniu w czerwcu 1997 roku oraz wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny pt. „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu” w wykonaniu Janusza Michałowskiego.

Komentarz naukowy w formie swobodnej narracji wprowadzającej w problematykę Czerwca ’56 wygłosił na płycie dr Stanisław Jankowiak z poznańskiego oddziału IPN. Płyta wydana została w cyklu „Wydarzyło się w Wielkopolsce”, realizowanym wspólnie z Radiem Merkury. Jest dostępna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Prusa w Poznaniu oraz w księgarniach. Kosztuje 10 zł.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki