Logo Przewdonik Katolicki

Uroczystość życia

Adam Suwart
Fot.

Z księdzem kanonikiem Władysławem Płóciennikiem, od 1974 roku proboszczem parafii w Kaszczorze i kustoszem sanktuarium maryjnego w Wieleniu Zaobrzańskim, rozmawia Adam Suwart Jak zaczęły się współczesne starania o koronację łaskami słynącej figury Matki Boskiej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu? - Kult maryjny w wieleńskim sanktuarium jest żywy od stuleci. W marcu 1974 r. ówczesny...

Z księdzem kanonikiem Władysławem Płóciennikiem, od 1974 roku proboszczem parafii w Kaszczorze i kustoszem sanktuarium maryjnego w Wieleniu Zaobrzańskim, rozmawia Adam SuwartJak zaczęły się współczesne starania o koronację łaskami słynącej figury Matki Boskiej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu?
- Kult maryjny w wieleńskim sanktuarium jest żywy od stuleci. W marcu 1974 r. ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak zwrócił się do mojego poprzednika - ks. proboszcza Zbigniewa Gmerka z prośbą o rozpoczęcie wstępnych przygotowań do papieskiej koronacji, którą arcybiskup przewidywał w bliżej nieokreślonej przyszłości. Poproszono ks. proboszcza Gmerka, by określił, od jak dawna pielgrzymi przybywają do Wielenia, ilu ich jest w ciągu roku i podczas samego lipcowego odpustu. Należało też zacząć przygotowywać organizacyjnie parafię i jej zaplecze.

Już wówczas do Wielenia pielgrzymowało bardzo dużo wiernych…
- Tak, podczas odpustów rozdawano ok. 12 tys. Komunii św., dzisiaj jest to nawet 30 tys. W związku z coraz większą liczbą pielgrzymów nie mieścili się oni w świątyni i zajmowali rozległy plac wokół kościoła. Także z wyspowiadaniem dużej liczby chętnych wiernych były spore problemy. Wówczas trzeba było pomyśleć o rozbudowie znajdujących się przy świątyni podcieni i o wzniesieniu ołtarza polowego. Kult Matki Bożej Wieleńskiej był bardzo żywy i gromadził tysiące wiernych.

Zauważył to arcybiskup Stroba?
- Rzeczywiście, w latach 80., po śmierci w 1977 r. abp. Antoniego Baraniaka, kolejny metropolita poznański abp Jerzy Stroba interesował się wieleńskim sanktuarium i figurą Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Arcybiskup przybył osobiście do Wielenia 1 lipca 1990 r. i wyraził ustną zgodę na wszczęcie starań koronacyjnych. Była to niedziela, pierwszy dzień Wielkiego Odpustu. Pogoda była niekorzystna - padał deszcz, a mimo to wiele tysięcy wiernych czekało na przyjazd arcybiskupa i na wspólną modlitwę. Miało to ogromne znaczenie dla decyzji księdza arcybiskupa Stroby, który zauważywszy gorliwość wiernych, powiedział: "Skoro tak dużo pielgrzymów zebrało się na placu przykościelnym i trwają w modlitwie pod parasolami, wszyscy muszą więc bardzo kochać Matkę Bożą w tym sanktuarium. Starajcie się o koronację!". Słowa te bardzo ucieszyły pielgrzymów.

I rzeczywiście, koronacja nastąpiła już trzy lata później.
- Uroczystego aktu koronacji dokonał abp Stroba na mocy swoich biskupich uprawnień dokładnie 5 września 1993 r. Była to więc koronacja na prawie diecezjalnym. Arcybiskup wydał na nią zgodę 26 października 1992 roku. Oznajmił wówczas, że pragnie, aby w Wieleniu Zaobrzańskim odbyły się uroczystości ogólnodiecezjalne o charakterze maryjnym, które uwieńczyłyby Synod Archidiecezjalny i Kongres Eucharystyczny. Podobnie dzisiaj w archidiecezji odbywa się Synod. Przed koronacją w 1983 r. można było zauważyć wielką pracę ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, a dziś biskupa kaliskiego ks. Stanisława Napierały. To on opracował wiele dokumentów związanych z koronacją. Z wielkim zaangażowaniem przyczynił się do aktu koronacji ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak. Uroczystości koronacyjne we wrześniu 1993 r. były wielkim świętem i czasem radości nie tylko dla parafii w Kaszczorze i kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieleniu, ale też dla całej archidiecezji poznańskiej.

Nie wszystkie dni w Wieleniu były tak szczęśliwe. Z bólem wspomina się w Wieleniu rok 2003.
- A szczególnie noc z 17 na 18 czerwca 2003 roku. Wtedy to barbarzyńscy złodzieje wypchnęli witraż, wdarli się do wnętrza wieleńskiej świątyni i dokonali szatańskiej kradzieży - ze skroni Matki Bożej zdarli korony, zagarnęli też liczne wota i zabytkową monstrancję. Zuchwała kradzież wstrząsnęła całą parafią. Ludność płakała, lecz jeszcze większą miłością otoczyła Matkę Bożą. Otrząsnęliśmy się jednak szybko i przystąpiliśmy do nowych działań.

Na czym one polegały?
- Uznałem, że konieczność zdobycia nowych koron to znak, że trzeba starać się o koronację papieską - tak jak to przed laty planował abp Antoni Baraniak. Zwróciłem się więc do księdza abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą, by rozważył zwrócenie się do Ojca Świętego z wnioskiem o koronację na prawach papieskich figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. W Wieleniu wierzyliśmy, że będzie to także wynagrodzenie za świętokradztwo. Ksiądz arcybiskup metropolita zwrócił się do Stolicy Apostolskiej i jesienią 2004 r. otrzymał zgodę ze strony Ojca Świętego. 24 października 2004 r. nasz ukochany Papież osobiście pobłogosławił w Rzymie korony, którymi 3 lipca br. ozdobiona zostanie figura Matki Bożej Wieleńskiej.

Czym dla Księdza Kanonika jest tegoroczny Wielki Odpust połączony z koronacją?
- Jest to uroczystość mojego życia! Gdy w 1993 r. przeżywałem wraz z moimi parafianami i tysiącami pielgrzymów koronację na prawie diecezjalnym, nie spodziewałem się, że po dwunastu latach przyjdzie mi być świadkiem koronacji papieskiej. Dziękuję z całego serca Panu Bogu i Matce Bożej Wieleńskiej za tak obfite łaski. Dziękuję wszystkim, bez których ta koronacja nie byłaby możliwa - księdzu arcybiskupowi metropolicie, jego biskupom pomocniczym, duchowieństwu naszej archidiecezji i wszystkim wiernym oraz pielgrzymom, którzy otaczają miłością Osobę Przenajświętszej Pani Wieleńskiej. Pamiętamy też w modlitwie o Janie Pawle II i zmarłych arcybiskupach poznańskich, którzy w przeszłości tu, w wieleńskim sanktuarium oddawali hołd Matce Chrystusa.

Wielki Odpust Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim 1-11 lipca 2005 Koronacja Figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników

1 lipca - piątek
godz.19 Rozpoczęcie odpustu: przywitanie pielgrzymów, nieszpory, procesja i Msza św.
godz. 21-24 Czuwanie z Maryją
godz. 21.30 Koncert zespołu "Gitary Niepokalanej"
godz. 24 - Pasterka maryjna (procesja)

2 lipca - sobota - Uroczystość Matki Bożej Wieleńskiej
Modlitwy młodzieży
Modlitwy rolników, rzemieślników i ich rodzin

3 lipca - niedziela - Uroczystość Koronacji Figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników koronami papieskimi:
godz. 6.30 - Godzinki
godz. 7- Msza św.
godz. 8.30 - Procesja z figurą Matki Bożej na plac koronacyjny
godz. 9 - Czuwanie modlitewne
godz. 11 - Koncelebrowana Msza św. koronacyjna
Procesja z ukoronowaną figurą Matki Bożej do świątyni

4 lipca - poniedziałek
Modlitwy rodziców i dzieci. Błogosławieństwo dla niemowląt i dzieci szkolnych (przed południem godz. 11.15 i wieczorem po nieszporach)

5 lipca - wtorek
Modlitwy emerytów i rencistów

6 lipca - środa
Modlitwy kierowców. Poświęcenie pojazdów mechanicznych po Sumie o godz. 11.15 i po wieczornej Mszy św. o godz. 19.30

7 lipca - czwartek
Modlitwy o powołania do służby Bożej w Kościele.
Po południu modlitwy straży pożarnej
(wyjątkowo Różaniec o godz. 17, nieszpory
o godz. 18, Msza św. o godz. 19)

8 lipca - piątek
Modlitwy wynagradzające za grzechy
przeciwko życiu

9 lipca - sobota
Modlitwy do Niepokalanego Serca Maryi
w intencji chorych. Błogosławieństwo dla chorych po Mszy św. o godz. 8.30, 10. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, namaszczenie olejami po Mszy św. o godz. 11.15

10 lipca - niedziela
Dzień wszystkich czcicieli Matki Bożej.
Modlitwy Pomocników Maryi.
Zakończenie odpustu w sanktuarium
godz. 16.30 Różaniec
godz. 17 Nieszpory, procesja, Msza św.
godz. 19.30 Ostatnia Msza św. odpustowa

11 lipca - poniedziałek
Modlitwy za zmarłych. Msza św. na cmentarzu w Kaszczorze o godz. 19.30

* * *


W CZASIE TRWANIA ODPUSTU
CODZIENNIE:

- Godzinki do Najświętszej Maryi Panny: godz. 6.30
- Msze św.: godz. 7, 8.30, 10; procesja i uroczysta Suma 11.15; godz. 19.30 po nieszporach (dodatkowo w dni świąteczne o godz. 12.30)
- Droga krzyżowa: godz. 9.30
- Różaniec: godz. 18, czytanie próśb i podziękowań
- Nieszpory i procesja: godz. 19
- Spowiedź św. w czasie trwania nabożeństw
- Dojazd: od strony Wschowy w kierunku Wolsztyna (18?km); od Wolsztyna w kierunku Wschowy (18?km); od Przemętu w kierunku Kaszczoru i Wielenia (15?km)

Więcej informacji: www.wielen.archpoznan.org.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki