Logo Przewdonik Katolicki

Papieskie korony

Adam Suwart
Fot.

Mimo znacznego upału i kurzu, jaki unosił się na polach w Wieleniu Zaobrzańskim leżącym na terenie archidiecezji poznańskiej, kilkadziesiąt tysięcy wiernych zgromadziło się 3 lipca w pobliżu sanktuarium maryjnego, aby uczestniczyć w długo oczekiwanej uroczystości koronacji figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Aktu koronacji podczas uroczystej Sumy odpustowej dokonał metropolita...

Mimo znacznego upału i kurzu, jaki unosił się na polach w Wieleniu Zaobrzańskim leżącym na terenie archidiecezji poznańskiej, kilkadziesiąt tysięcy wiernych zgromadziło się 3 lipca w pobliżu sanktuarium maryjnego, aby uczestniczyć w długo oczekiwanej uroczystości koronacji figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników.Aktu koronacji podczas uroczystej Sumy odpustowej dokonał metropolita Kolonii kardynał Joachim Meisner, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz abp Edward Nowak - sekretarz watykańskiej Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył Mszy św. Była to jedyna koronacja papieska w archidiecezji poznańskiej, na którą wydał zgodę Ojciec Święty Jan Paweł II. Witając przybyłych do Wielenia pątników, abp Gądecki nawiązał do dokonanej dwa lata temu w sanktuarium kradzieży poprzednich koron. - Dzisiejszy dzień dowodzi, że nawet świętokradztwo Pan Bóg jest w stanie przemienić w większą chwałę Maryi - powiedział metropolita poznański.
Kult Matki Bożej Wieleńskiej sięga co najmniej drugiej połowy XIII w., kiedy to przybyli na te ziemie cystersi, wznieśli w maleńkim Wieleniu, niedaleko Leszna, drewnianą świątynię, w której umieszczono wykonaną z drzewa lipowego rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Pierwotna figura zaginęła i w XV w. zastąpiono ją nową. W XVIII stuleciu do sanktuarium zaczęły przybywać tak duże rzesze pielgrzymów, że w miejsce drewnianego kościoła wzniesiono większą, murowaną świątynię.
5 września 1993 roku ówczesny metropolita poznański, abp Jerzy Stroba, ukoronował figurę na prawie diecezjalnym. Nocą z 17 na 18 czerwca 2003 r. nieznani sprawcy włamali się do wieleńskiego sanktuarium i ukradli korony ze skroni Matki Bożej i Dzieciątka.
Wstrząśnięci świętokradztwem wierni zaczęli spontanicznie zbierać ofiary na nowe korony. Obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki wystąpił z prośbą do Jana Pawła II o zgodę na ukoronowanie figury na prawach papieskich. Ojciec Święty przychylił się do prośby i osobiście pobłogosławił korony w październiku zeszłego roku.

Zawierzmy się Maryi!


Podczas Mszy św. koronacyjnej kazanie wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Kaznodzieja zwrócił uwagę na ludzką tendencję do popadania w grzechy. Wśród dzisiejszych plag społecznych, jakim ulega ludzkość, biskup drohiczyński wymienił m.in. eutanazję, zabijanie nienarodzonych dzieci, rozbicie i demoralizację rodziny. W uroczystej Eucharystii wzięło udział niemal trzydziestu biskupów. Wśród nich, obok wymienionych hierarchów, byli: przedstawiciel Episkopatu Litwy - biskup Juozapas Matulaitis, ordynariusz diecezji Kaišiadorys, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, biskup kaliski Stanisław Napierała.
Diecezje z całej Polski reprezentowali też biskupi pomocniczy. Po Mszy św. orszak biskupów wśród tysięcy wiernych odprowadził ukoronowaną figurę Matki Bożej Wieleńskiej do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieleniu. Były to z całą pewnością najbardziej podniosłe dni w całej historii Wielenia i tamtejszego sanktuarium maryjnego.
Obecny na uroczystościach kardynał Meisner pozdrowił przybyłych do Wielenia młodych Polaków, którzy w połowie sierpnia wyjadą do Kolonii na Światowe Dni Młodzieży. - To będzie szczególny Światowy Dzień Młodzieży, bo patronować mu będzie aż dwóch papieży: Jan Paweł II z wysokości nieba i Benedykt XVI z bliskości ziemi - powiedział metropolita Kolonii.
W spontanicznym słowie po Mszy św. abp Edward Nowak z Watykanu podziękował wiernym za liczne przybycie i oddanie hołdu Maryi. - Wierzę, że jest tu z nami Jan Paweł II, który wyraził zgodę na tę koronację. Wszyscy dziś wołamy "Santo subito!" i modlimy się o pomyślny przebieg rozpoczętego właśnie procesu beatyfikacyjnego Ojca Świętego - dodał abp Nowak, sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki