Logo Przewdonik Katolicki

''Synody diecezji poznańskiej w latach 1252-1738''

Błażej Tobolski
Fot.

Józef Nowacki ''Synody diecezji poznańskiej w latach 1252-1738'' Wydawnictwo UAM Wydział Teologiczny Czym był i jest synod diecezjalny? Jak kształtowały się jego dzieje i znaczenie w historii Kościoła, a zwłaszcza w historii diecezji poznańskiej? Tego dowiemy się z kolejnej pozycji "Serii Kryzysowej", wydawanej przez poznański Wydział Teologiczny, w której ukazały się już publikacje...

Józef Nowacki
''Synody diecezji poznańskiej w latach 1252-1738''
Wydawnictwo UAM Wydział Teologiczny


Czym był i jest synod diecezjalny? Jak kształtowały się jego dzieje i znaczenie w historii Kościoła, a zwłaszcza w historii diecezji poznańskiej? Tego dowiemy się z kolejnej pozycji "Serii Kryzysowej", wydawanej przez poznański Wydział Teologiczny, w której ukazały się już publikacje m.in. Tomasza Węcławskiego czy Pawła Bortkiewicza.
Autorem niniejszej książki jest ks. prof. dr hab. Józef Nowacki, wybitny historyk Kościoła zmarły w 1964 roku, mający w swym dorobku ponad 90 publikacji, w tym również monografię pt. "Dzieje archidiecezji poznańskiej". Po przeprowadzeniu skrupulatnych badań źródłowych i uzupełnieniu dokonań swoich poprzedników zajmujących się tym zagadnieniem, uporządkował on chronologicznie i opisał 66 synodów poznańskich, odbywających się na przestrzeni sześciu wieków.
Materiał ten, opracowany w zwięzłej i przystępnej formie, stanowi cenne źródło do poznania historii naszego Kościoła lokalnego, zwłaszcza teraz, kiedy w parafiach pochylamy się nad projektami tekstów obecnego synodu. Warto mieć świadomość, że tradycja synodów poznańskich sięga wieków średnich, a i my, spotykając się w komisjach synodalnych, współtworzymy historię.
Ważnym uzupełnieniem całości jest dodatek, opracowany przez ks. Feliksa Lenorta, zawierający opisy ostatnich synodów, już archidiecezjalnych, odbywających się w latach 1968 i 1992-1993 oraz wzmiankę o kolejnym, rozpoczętym w 2004 roku.

Redakcja Wydawnictwa: tel.: (0-61) 851-97-43, e-mail: bibliot@thfac.poznan.pl, http://www.thfac.poznan.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki