Logo Przewdonik Katolicki

Aleksy Wietrzykowski ''Agnosce sacerdos dignitatem tuam''
Franciszek Dziasek, ''Pamiętnik czasu pogardy''

Błażej Tobolski
Fot.

Seria ''In memoriam'' (red. Feliks Lenort) Aleksy Wietrzykowski, "Agnosce sacerdos dignitatem tuam" (Poznaj kapłanie godność swoją), Poznań 2002 Franciszek Dziasek, "Pamiętnik czasu pogardy", Poznań 2005 W tym roku, w którym obchodziliśmy 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau - największego cmentarzyska polskich duchownych, ukazała się druga pozycja z serii "In...

Seria ''In memoriam''
(red. Feliks Lenort)
Aleksy Wietrzykowski, "Agnosce sacerdos dignitatem tuam" (Poznaj kapłanie godność swoją), Poznań 2002
Franciszek Dziasek, "Pamiętnik czasu pogardy", Poznań 2005


W tym roku, w którym obchodziliśmy 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau - największego cmentarzyska polskich duchownych, ukazała się druga pozycja z serii "In memoriam". Ku pamięci obecnych i przyszłych pokoleń ksiądz Dziasek, kapłan, wychowawca i naukowiec, napisał swój pamiętnik z tamtych, obozowych dni. Świadectwo tego niezwykle tragicznego czasu dla całego naszego państwa i Kościoła przeraża ogromem popełnianych przez nazistów zbrodni. Autor - jak sam zaznacza - chce w swoich spisanych wspomnieniach zostawić "znaczący ślad, który by zbrodnię nazywał zbrodnią i po wieczne czasy ogłaszał tę ohydę ludzkości".
Jednocześnie nie podkopuje on wiary w człowieczeństwo, a raczej ją umacnia. Czyni to, ukazując poszczególnych więźniów, których w tej strasznej i beznadziejnej wydawałoby się codzienności "utrapień ponad miarę, znojów ponad siły, bicia, kopania i śmierci" stać na wzajemną życzliwość, solidarność. Ale również pośród ich całkowitej bezradności wobec brutalnej przemocy, czytelnik dostrzeże źródło siły i mocy duchowej i moralnej, pozwalającej przeciwstawić się tej nieludzkiej rzeczywistości. Zapiski te bowiem, sporządzone przez uczestnika tego piekła już pod koniec życia, stanowią świadectwo wiary, całkowitego zaufania Bogu i wypełnienia swojego kapłańskiego powołania na wzór Chrystusa, niejednokrotnie aż do ofiary z własnego życia.
Napisana pięknym, literackim językiem książka ma szczególne chyba znaczenie zwłaszcza dla młodych czytelników, dla których II wojna to już często tylko kilka kartek w podręczniku historii. Warto po nią sięgnąć w czasach, kiedy minione zbrodnie próbuje się umniejszać, zacierając historyczną prawdę, i gdy - mimo upływu lat - w wielu miejscach na świecie wciąż istnieją takie obozy jak ten w Dachau.

Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UAM, tel. (0-61) 851-97-43
e-mail: bibliot@thfac.poznan.pl
www.thfac.poznan.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki