Logo Przewdonik Katolicki

Znak wiary

Marta Szymańska
Fot.

Pierwszym przejawem kultu Matki Bożej Skępskiej, Pani Mazowsza i Kujaw, było pielgrzymowanie około stu osób w 1495 roku do Jej słynącej łaskami figury. Mimo wielu trudności i przeszkód: wojen, klęsk żywiołowych, epidemii, tradycja przetrwała do dziś. Siódmego września br. z klasztoru Ojców Franciszkanów, pod kierownictwem o. Eryka Hoppe OFM wyszła 399. Pielgrzymka Włocławska...

Pierwszym przejawem kultu Matki Bożej Skępskiej, Pani Mazowsza i Kujaw, było pielgrzymowanie około stu osób w 1495 roku do Jej słynącej łaskami figury. Mimo wielu trudności i przeszkód: wojen, klęsk żywiołowych, epidemii, tradycja przetrwała do dziś.Siódmego września br. z klasztoru Ojców Franciszkanów, pod kierownictwem o. Eryka Hoppe OFM wyszła 399. Pielgrzymka Włocławska do Skępego, licząca 75 uczestników, chcących uczestniczyć 8 września w uroczystościach ku czci Narodzenia Tej, która dla całego świata jest nadzieją i Jutrzenką zbawienia. Do sanktuarium przybyło też wielu innych pielgrzymów z Kujaw i Mazowsza. O godz. 8.30 odprawiona została Msza św. w intencji matek oczekujących dzieci, a w Borku, w tym samym czasie, w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczył bp senior Bronisław Dembowski. On również wygłosił homilię. Jednym z celebransów był o. Czesław Gniecki OFM, prowincjał prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce.
O godz. 17 uczestniczyliśmy w nieszporach, procesji z figurą Maryi, a później w Różańcu przy kapliczce w Borku. Wieczorem odbyło się ognisko, na które przyjechali ojcowie franciszkanie z Włocławka. Przy dźwiękach gitary, razem z grupami z Płocka i Rypina, śpiewaliśmy piosenki, piekliśmy nad ogniem kiełbaski, które przywieźli troszczący się o nas ojcowie. Nazajutrz, z radością w sercach i na twarzach, pomimo doskwierającego upału, wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Maryja niezmiennie jest wzorem postępowania i bezgranicznej miłości. Nie uczy uciekania od świata, lecz zapanowania nad nim; uczy życia w harmonii z samym sobą, wchodzenia w pełną relację osobową z Bogiem. Pielgrzymka jest znakiem naszej wiary. Spotkanie z Maryją pomaga w jeszcze silniejszym związaniu się z Bogiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki