Logo Przewdonik Katolicki

409. Pielgrzymka Kikół-Skępe

Dorota Rejterada
Fot.

Pielgrzymowanie do skępskiego sanktuarium Matki Bożej, Pani Mazowsza i Kujaw, ma w parafii św. Wojciecha BM w Kikole czcigodną tradycję. Po raz pierwsi tutejsi wierni podążali przed oblicze Skępskiej Panienki w 1598 r. Kiedyś pielgrzymi jeździli wozami konnymi, zabierając ze sobą chorągwie i feretrony. Od wielu lat 8 września podążają pieszo, niosąc przeróżne intencje i prośby....

Pielgrzymowanie do skępskiego sanktuarium Matki Bożej, Pani Mazowsza i Kujaw, ma w parafii św. Wojciecha BM w Kikole czcigodną tradycję. Po raz pierwsi tutejsi wierni podążali przed oblicze Skępskiej Panienki w 1598 r. Kiedyś pielgrzymi jeździli wozami konnymi, zabierając ze sobą chorągwie i feretrony. Od wielu lat 8 września podążają pieszo, niosąc przeróżne intencje i prośby.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 6 zawiązaniem wspólnoty. Po liturgii Słowa, pobłogosławieni przez proboszcza, ks. kan. Grzegorza Ziętarskiego, wyruszyliśmy w kierunku Skępego, modląc się i śpiewając. Poranna mgła wisząca nad polami nie speszyła młodych pielgrzymów, idących pod kierownictwem ks. Sebastiana Tomczaka i duchową opieką ks. Sebastiana Osińskiego. Z upływem czasu zza chmur wyjrzało słońce. Ucieszyło to zmęczonych wędrowców, zwłaszcza najmłodszych uczniów szkół podstawowych, o których bezpieczeństwo dbali katecheci Danuta Grębicka, Joanna Rejterada i Jarosław Jasiński.

W Skępem przed figurą Maryi przywitał nas i pobłogosławił gwardian klasztoru Ojców Bernardynów o. Bolesław Opaliński. O godz. 11, wraz z grupami m.in. z Lipna, Płocka, Sierpca i Włocławka, uczestniczyliśmy w Sumie odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, który wygłosił homilię o szacunku dla życia ludzkiego, także dla najbardziej niewinnego: nienarodzonego.

Po Mszy Świętej pielgrzymi mieli czas na odpoczynek i indywidualną modlitwę, zarówno w sanktuarium, jak i miejscu objawień w pobliskim Borku. Zgromadziliśmy się na modlitwę w Godzinie Miłosierdzia, po czym nastał czas powrotu. Pokonując część drogi autokarem, część pieszo, dotarliśmy do kościoła parafialnego w Kikole, by podziękować Bogu za udzielone nam dary i łaski.

Tego samego dnia, wczesnym wieczorem, powitaliśmy w Kikole wiernych z toruńskiego Pogórza, idących do sanktuarium w Skępem w pielgrzymce zorganizowanej przez ojców franciszkanów. Podobnie jak w ubiegłym roku, przyjęliśmy ich na nocleg. Gościny użyczyli niektórzy mieszkańcy, miejscem zakwaterowania stała się również szkoła. Przed udaniem się na spoczynek pielgrzymi toruńscy i parafianie kikolscy wspólnie odmówili Apel Jasnogórski w kościele św. Wojciecha BM.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki