Logo Przewdonik Katolicki

Fascynacje

Tomasz Sawic
Fot.

W piątek 2 września br. w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbył się wernisaż malarstwa włocławskiej artystki Małgorzaty Waliszewskiej-Kaniewskiej. Wystawa miała charakter jubileuszowy. Autorka, absolwentka studiów artystycznych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, obchodzi w tym roku 25-lecie pracy twórczej, związanej głównie z malarstwem...

W piątek 2 września br. w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbył się wernisaż malarstwa włocławskiej artystki Małgorzaty Waliszewskiej-Kaniewskiej. Wystawa miała charakter jubileuszowy. Autorka, absolwentka studiów artystycznych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, obchodzi w tym roku 25-lecie pracy twórczej, związanej głównie z malarstwem sztalugowym.Wśród obecnych na wernisażu gości byli m.in. biskup senior Czesław Lewandowski i proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Stanisław Waszczyński. Ekspozycja nie była retrospektywnym spojrzeniem na artystyczny dorobek malarki, lecz wyrazem jej ostatnich fascynacji, których owocem są dwie zaprezentowane kolekcje.
Pierwsza z nich - kompozycja poświęcona Matce Bożej - jest rezultatem inspiracji tradycją przedstawiania wizerunku Madonny w malarstwie historycznym. Powstałe w latach 1999-2004 obrazy, zatytułowane zgodnie z kluczem Litanii Loretańskiej, tworzą cykl "Madonny". Wizja Bogurodzicy przedstawiona przez Małgorzatę Waliszewską-Kaniewską idealnie wpisuje się w tradycje malarstwa sakralnego, tworząc spójny kompozycyjnie, jednorodny zbiór. Prace wykonane w technice olejnej urzekają precyzją, harmonią kolorystyczną, uwypukleniem szczegółu. Utrzymane w majestatycznym tonie są prawdziwym uwielbieniem i oddaniem czci Najświętszej Maryi Pannie.
Druga kolekcja, pozornie odbiegająca tematycznie od cyklu "Madonny", stanowi dla niego swoiste tło prowokujące widza do refleksji, przemyśleń i skojarzeń. Zastosowana przez autorkę technika malarska, różnorodność w doborze narzędzi oraz pozorny chaos kompozycyjny dzieł, czynią cykl niepowtarzalnym i zaskakującym w swym przekazie. Uwagę odbiorcy przykuwa również zastosowana przez malarkę niekonwencjonalna kolorystyka, rozświetlona połyskiem, który wydobywa głębię obrazu, podkreśla osobliwy klimat kompozycji. Duże, wykonane na płótnie dzieła w swej formule oraz przesłaniu różnią się od miniatur poświęconych Matce Stworzyciela. Jednak obie kolekcje wzajemnie się uzupełniają. Prezentowane razem tworzą syntetyczną całość. Obie stanowią oryginalne przedsięwzięcie, będące zgodnie z zamysłem autorki wyrazem zawierzenia i wdzięczności Bogu Najwyższemu za uzyskane łaski.
Ekspozycję można zwiedzać do 2 października br.

Reprodukcje z katalogu wystawy "Małgorzata Waliszewska-Kaniewska malarstwo", Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki