Logo Przewdonik Katolicki

W dowód uznania

Lucyna Muniak
Fot.

W środę 14 września przybył do Pakości kard. Józef Glemp. Wizyta w rodzinnych stronach miała tym razem bardzo szczególny charakter. Ksiądz Prymas został włączony w poczet Honorowych Obywateli Pakości. Z wnioskiem o przyznanie kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Pakości wystąpili wspólnie mieszkańcy Kościelca (miejscowości, w której ks. Prymas uczęszczał do...

W środę 14 września przybył do Pakości kard. Józef Glemp. Wizyta w rodzinnych stronach miała tym razem bardzo szczególny charakter. Ksiądz Prymas został włączony w poczet Honorowych Obywateli Pakości.Z wnioskiem o przyznanie kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Pakości wystąpili wspólnie mieszkańcy Kościelca (miejscowości, w której ks. Prymas uczęszczał do szkoły podstawowej), parafialna rada duszpasterska z parafii pw. św. Małgorzaty w Kościelcu wraz z proboszczem - ks. Maciejem Kuczyńskim oraz liczna grupa sołtysów i mieszkańców gminy Pakość. Stosowny wniosek o przyznanie Honorowego Obywatelstwa Pakości wystosowała również dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu Grażyna Zygmańska.
Wnioskodawcy w uzasadnieniu zwrócili szczególną uwagę na rolę, jaką odegrał kard. Józef Glemp w najnowszej historii Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie, podkreślając jednocześnie uznanie, jakim cieszy się on w Kościele powszechnym i świecie. Nade wszystko wskazali na znaczący w tym wypadku "trwały związek emocjonalny z rodzinnymi stronami" oraz fakt, iż "Ksiądz Kardynał cieszy się w całej gminie Pakość wielkim szacunkiem i sympatią".

Rada Miejska w Pakości przyznała ks. Prymasowi tytuł Honorowego Obywatela już 24 lutego br. Okazja do oficjalnego wręczenia aktu nadania nadarzyła się jednak dopiero niedawno. Prymas Glemp został bowiem zaproszony do Pakości na uroczystości odpustowe w miejscowym sanktuarium Męki Pańskiej.
Wizyta kardynała w rodzinnej gminie rozpoczęła się od spotkania z pracownikami pakoskiego magistratu, gdzie Prymas Glemp odsłonił swój portret. Zawisł on w sali konferencyjnej urzędu, obok zdjęć innych zasłużonych obywateli miasta. Należą do nich między innymi długoletni kustosz Kalwarii Pakoskiej - o. Gabriel Kiliński oraz abp Antoni Laubitz. Po wizycie w budynku Urzędu Miejskiego wszyscy udali się do miejscowego amfiteatru, gdzie zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne z Pakości oraz Kościelca. Tutaj też burmistrz miasta - Wiesław Kończal oraz przewodniczący Rady Miejskiej - Ryszard Kuklewicz wręczyli kard. Glempowi tytuł Honorowego Obywatela Pakości.
O godzinie siedemnastej w sanktuarium Męki Pańskiej rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Dostojny Gość. W wygłoszonym słowie Bożym wskazał, iż krzyż, który jest wpisany w trudne doświadczenia ludzkiego życia, należy podejmować w duchu pokory i ze świadomością, że jego ciężar, choć po ludzku często niezrozumiały, gorzki i bolesny, może sprzyjać duchowemu rozwojowi i autentycznemu dążeniu do świętości.
Prymas Józef Glemp nawiązał także do otrzymanego tego dnia wyróżnienia, za które podziękował wszystkim zebranym. Nie zabrakło także bardzo osobistej refleksji. - Cieszę się, że nawiedzając rodzinne strony, mogę dzisiaj być świadkiem rozwoju tej społeczności, z którą czuję się głęboko związany.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki