Logo Przewdonik Katolicki

Sto lat dla księdza prymasa

Marcin Makohoński
Fot.

Stało się już tradycją, że każdą rocznicę swoich urodzin ks. kardynał Józef Glemp obchodzi w rodzinnym Inowrocławiu. Pomimo upływającego czasu, związki ks. prymasa z miastem, w którym przyszedł na świat, przyjął pierwsze sakramenty, a także otrzymał świadectwo dojrzałości pozostały bardzo żywe. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 18 grudnia 2004 roku w kościele pw. Zwiastowania...

Stało się już tradycją, że każdą rocznicę swoich urodzin ks. kardynał Józef Glemp obchodzi w rodzinnym Inowrocławiu. Pomimo upływającego czasu, związki ks. prymasa z miastem, w którym przyszedł na świat, przyjął pierwsze sakramenty, a także otrzymał świadectwo dojrzałości pozostały bardzo żywe. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 18 grudnia 2004 roku w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu dostojny jubilat dziękował Panu Bogu za 75 lat swego życia i za 48 lat posługi kapłańskiej.W trakcie całodniowego pobytu w Inowrocławiu ks. kardynał Józef Glemp odwiedził między innymi Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza, do którego uczęszczał po zakończeniu wojny i gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości. Wspólnie z nauczycielami, uczniami i byłymi wychowankami tejże szkoły podzielił się opłatkiem oraz odmówił modlitwę Anioł Pański. Spotkał się również z laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego, który odbywał się pod jego patronatem.
W równie serdecznej atmosferze przebiegło spotkanie w inowrocławskim ratuszu. W słowie skierowanym pod adresem dostojnego gościa, Ryszard Brejza - prezydent Inowrocławia podziękował ks. prymasowi za to, iż przeprowadził on Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu i kształtowania się demokracji. Włodarz miasta przekazał w darze "jednemu z najwybitniejszych synów kujawskiej ziemi" witraż z wizerunkiem Madonny Uśmiechniętej, będący miniaturową kopią witrażu, znajdującego się w kościele pw. Imienia NMP w Inowrocławiu.
Po spotkaniu w ratuszu ks. kardynał Józef Glemp odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą pracę swego ojca w Inowrocławskiej Kopalni Soli. Wykonaną z zielonego granitu tablicę, którą ufundowała zakładowa "Solidarność", umieszczono na frontonie budynku warzelni soli, w której Kazimierz Glemp pracował w latach 1933-1950. - Dziękuję, że w osobie mojego ojca uczciliście i uszanowaliście trud ciężkiej pracy. To dzięki niej człowiek może godnie żyć i utrzymać swoją rodzinę - powiedział ks. prymas. W programie wizyty ks. kardynała Józefa Glempa w Inowrocławiu znalazł się również czas na tradycyjne już spotkanie z członkami Towarzystwa św. Wojciecha.
Wieczorem w kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona została uroczysta Msza św., w której obok ks. prymasa uczestniczyli: ks. abp Henryk Muszyński, ks. bp Bogdan Wojtuś oraz ks. bp Wojciech Polak. W homilii ks. kardynał Józef Glemp przypomniał najważniejsze chwile swojego życia. Wspominał wydarzenia z 1981 roku, kiedy po śmierci ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II obejmował posługę arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego, przyjmując jednocześnie godność Prymasa Polski. - Przed rannym i walczącym o życie Papieżem musiałem wypowiedzieć: "Tak" - powiedział ks. kardynał Józef Glemp.
Ks. abp Henryk Muszyński wyraził wdzięczność księdzu prymasowi za wszystko, co uczynił i czyni dla Kościoła w naszej Ojczyźnie, a w szczególności dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W tym kontekście wspomniał między innymi o trwałych pomnikach pasterskiej posługi kard. Józefa Glempa na terenie naszej archidiecezji, do których zaliczyć należy nowy budynek Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, Dom Księży Emerytów oraz budynek Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po zakończeniu liturgii członkowie Towarzystwa św. Wojciecha nadali ks. kardynałowi Józefowi Glempowi oraz ks. arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu honorowe członkostwa Towarzystwa oraz wręczyli pamiątkowe legitymacje. Na zakończenie urodzinowego jubileuszu Prymas Polski spotkał sie na wieczerzy wigilijnej z kapłanami inowrocławskich parafii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki