Logo Przewdonik Katolicki

Święta miłość Franciszka i Klary

Danuta Chodera
Fot.

"Trudno jest rozdzielić te dwa imiona. Są to dwie niezwykłe postacie, dwa niezwykłe zjawiska, legendy świętości. Dwa imiona: Franciszek i Klara oznaczają rzeczywistość, którą można zrozumieć tylko w kategoriach chrześcijańskich i duchowych" - tak mówił do sióstr klarysek w Asyżu w 1982 r. Papież Jan Paweł II. Okazją do przypomnienia tych papieskich słów stała się 46. już...

"Trudno jest rozdzielić te dwa imiona. Są to dwie niezwykłe postacie, dwa niezwykłe zjawiska, legendy świętości. Dwa imiona: Franciszek i Klara oznaczają rzeczywistość, którą można zrozumieć tylko w kategoriach chrześcijańskich i duchowych" - tak mówił do sióstr klarysek w Asyżu w 1982 r. Papież Jan Paweł II. Okazją do przypomnienia tych papieskich słów stała się 46. już prezentacja Verba Sacra. Fragmenty pism świętych zaprezentowała bardzo licznie zgromadzonym uczestnikom spotkania w katedrze popularna para aktorska - Dorota Chotecka-Pazura i Radosław Pazura.Oprawę muzyczną dla uczty słowa stanowiła Sonata C-dur (na skrzypce) S. Prokofiewa w wykonaniu Aleksandry Tomasińskiej i Magdaleny Kostrzewskiej. Pomysł prezentacji tekstów Klary i Franciszka w ramach Verba Sacra podsunął reżyserowi cyklu Przemysławowi Basińskiemu o. dr Ernest K. Siekierka OFM.

Legenda świętości


Św. Franciszka i św. Klarę połączyła bezgraniczna miłość do Boga, któremu - każde z osobna - złożyło w darze całe swoje życie, choć mogło być zupełnie inaczej. Obydwoje pochodzili z zamożnych rodzin, mogli założyć rodziny i żyć dostatnio. Franciszek poszedł jednak za wezwaniem Jezusa: "Zajmij się naprawą domu mego, który rozpada się w gruzy" i z czasem założył surowy w swej regule zakon zwany od jego imienia franciszkańskim. Młodsza od niego Klara założyła równie surowy zakon dla kobiet - "Ubogich Pań", od jej imienia zwany zakonem sióstr klarysek. Obydwoje zostali ogłoszeni świętymi.
Jak zauważył o. dr F. Chodkowski, Franciszek i Klara zainaugurowali nowy styl życia w Kościele, stawiając w centrum swojego doświadczenia zakonnego radykalizm ewangeliczny. Nawiązując do wypowiedzi Papieża Jana Pawła II na temat wzajemnego dopełniania się kobiet i mężczyzn, teolog dodał: - Mężczyzna i kobieta mogą być dla siebie nawzajem podporą w drodze do miłości Boga - nie tylko w małżeństwie. Franciszek i Klara są przykładem najbardziej świetlanym takiej właśnie duchowej symbiozy.

Radykalizm na dziś


- Bardzo się ucieszyliśmy z zaproszenia, bo akurat ci święci są nam bardzo bliscy - wyznał Radosław Pazura, który spotkanie w ramach Verba Sacra uznał za wydarzenie opatrznościowe. - Miałem wręcz poczucie jakby oni kierowali tym, byśmy akurat my wystąpili z ich tekstami - wyznał. - Ja się pod tym podpisuję - potwierdziła Dorota Pazura, która bardzo się ucieszyła, że będzie mogła czytać listy św. Klary: - Raz dlatego, że jest ona, o czym nie wszyscy wiedzą, patronką telewizji, a dwa, że obok nas mieszkają siostry klaryski kapucynki, toteż o Klarze wiedziałam już dużo wcześniej. Aktorka zwróciła szczególną uwagę na zachętę świętej do ubóstwa: - To jest bardzo radykalne wezwanie na dzisiejsze czasy, ale myślę, że warto spróbować. Zdaniem Radosława Pazury, najważniejsze jest znalezienie relacji z Panem Bogiem. I choć taki radykalizm był niepopularny już w czasach św. Franciszka, a jeszcze trudniej wnieść go do środowiska aktorskiego, to go nie zniechęca. - Cieszę się, że pracuję w tym zawodzie, bo mam jakieś niesamowite zadanie do wykonania. Gdyby udało mi się coś z tego przemycić, to byłoby wspaniałe. A kto wie, może kiedyś rzucimy to wszystko i pójdziemy drogą św. Franciszka... - dodał znany aktor, który po wypadku patrzy wraz z żoną zupełnie inaczej na życie i wartości, którym warto je poświęcić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki