Logo Przewdonik Katolicki

Mistrzowie skrzypiec

s. Janina Sabat USJK
Fot.

W ramach organizowanego przez Filharmonię Łódzką VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Kolory Polski", w niedzielę wieczorem, 21 sierpnia, w kościele Sióstr Urszulanek pw. św. Stanisława w Sieradzu odbył się koncert skrzypcowy w wykonaniu Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów. Wnętrze XIII-wiecznego podominikańskiego kościoła w Sieradzu sprzyja słuchaniu muzyki. Miejscowi melomani...

W ramach organizowanego przez Filharmonię Łódzką VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Kolory Polski", w niedzielę wieczorem, 21 sierpnia, w kościele Sióstr Urszulanek pw. św. Stanisława w Sieradzu odbył się koncert skrzypcowy w wykonaniu Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów.Wnętrze XIII-wiecznego podominikańskiego kościoła w Sieradzu sprzyja słuchaniu muzyki. Miejscowi melomani z wielką radością i gromkimi brawami witali wybitnych wirtuozów.
- Koncertowanie w kościołach jest powszechną praktyką na całym świecie. Tę tradycję trzeba kultywować. Kościół, w którym się teraz znajdujemy, jest miejscem kultu, miejscem świętym, a jednocześnie wspaniałą salą koncertową - mówił Krzysztof Jakowicz. Syn Jakub koncertował z ojcem już od najmłodszych lat, jest jego uczniem. Dziś coraz rzadziej występuje z nim w duecie: idzie drogą własnej kariery, jego nazwisko znane jest melomanom nie tylko w Europie. W tym roku zadebiutuje w Ameryce Południowej.
Krzysztof Jakowicz zwierzył się, że radością i wyzwaniem dla niego jest koncertowanie z synem, skrzypkiem młodego pokolenia, który traktuje swój zawód jak powołanie. Cóż może być milszego dla ojca muzyka?
Podczas koncertu publiczność wysłuchała dwóch sonat Antonia Vivaldiego, Sonaty C-dur op. 56 Sergiusza Prokofiewa, a następnie kompozycji Grażyny Bacewicz i Henryka Wieniawskiego. Starsi i młodsi wielbiciele muzyki, zafascynowani kunsztem mistrzów, nagrodzili ich owacyjnymi brawami.
Celem organizatorów Festiwalu "Kolory Polskie" jest krzewienie kultury muzycznej na ziemi łódzkiej. Sakralna przestrzeń, w której odbywają się koncerty, stanowi o ich wyjątkowym charakterze. Krzysztof Jakowicz zwrócił uwagę, że poprzez piękno muzyki łatwiej dotrzeć do ludzi i zachęcić ich do zainteresowania się wszelkimi innymi dziedzinami kultury i sztuki. Dodam, że wstęp na wszystkie koncerty festiwalu był bezpłatny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki