Logo Przewdonik Katolicki

Europejskie Dni Dziedzictwa w Inowrocławiu

Jacek Nijak
Fot.

Od 15 do 18 września br. w całej Polsce obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa, które miały przybliżyć najwartościowsze i jakże często niedostrzegalne elementy dziedzictwa kulturowego. W Inowrocławiu odbył się z tej okazji cykl imprez prezentujący bogactwo lokalnych dóbr kultury. Dni Dziedzictwa zainaugurowało "Spotkanie w Ratuszu", podczas którego dr Monika Jakubek-Raczkowska wygłosiła...

Od 15 do 18 września br. w całej Polsce obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa, które miały przybliżyć najwartościowsze i jakże często niedostrzegalne elementy dziedzictwa kulturowego. W Inowrocławiu odbył się z tej okazji cykl imprez prezentujący bogactwo lokalnych dóbr kultury.Dni Dziedzictwa zainaugurowało "Spotkanie w Ratuszu", podczas którego dr Monika Jakubek-Raczkowska wygłosiła prelekcję na temat gotyckiej rzeźby Madonny z Dzieciątkiem z inowrocławskiego kościoła pw. Imienia NMP. W klimat odległych epok wprowadziły średniowieczne i renesansowe śpiewy w wykonaniu Zespołu Wokalnego Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego "Pro Arte" pod dyrekcją Anny Drogowskiej.
Do niezwykle ciekawych propozycji inowrocławskich obchodów Europejskiego Dnia Dziedzictwa należy zaliczyć możliwość zwiedzania monumentalnej wieży kościoła pw. Zwiastowania NMP. W ciągu trzech godzin na szczyt wieży "wdrapało się" przeszło 300 inowrocławian, którzy mogli przyjrzeć się z bliska trzem dzwonom, noszącym imiona: Maryja, Święty Grzegorz i Święty Stanisław, a następnie podziwiać widok miasta i okolicy z najwyższego punktu Inowrocławia. Spotkania z dziedzictwem zwieńczyła niedzielna prezentacja organów kościoła farnego pw. św. Mikołaja, która była okazją do bliższego poznania tajników królewskiego instrumentu i techniki gry organowej.
Obchody zakończył koncert muzyki sakralnej "Wielbi dusza moja Pana" w wykonaniu Kornelii Wojnarowskiej (sopran), Marcina Kopczyńskiego (organy) i chóru parafii pw. św. Jadwigi Królowej pod dyrekcją Kariny Milińskiej-Kopczyńskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki