Logo Przewdonik Katolicki

Tradycja nie ginie

Bożena Karasińska
Fot.

Przy słonecznej pogodzie odbyły się 28 sierpnia wojewódzkie dożynki ludowe w gminie Zadzim. Na zaproszenie Janusza Wojciechowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa ZW PSL w Łodzi, oraz Włodzimierza Owczarka, wójta gminy Zadzim, na dożynki przybyli przedstawiciele władz świeckich i instytucji związanych z rolnictwem. Podczas Eucharystii w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty...

Przy słonecznej pogodzie odbyły się 28 sierpnia wojewódzkie dożynki ludowe w gminie Zadzim.Na zaproszenie Janusza Wojciechowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa ZW PSL w Łodzi, oraz Włodzimierza Owczarka, wójta gminy Zadzim, na dożynki przybyli przedstawiciele władz świeckich i instytucji związanych z rolnictwem. Podczas Eucharystii w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty w Zadzimiu patriotyczną w wymowie homilię wygłosił dziekan dekanatu szadkowskiego ks. prał. Andrzej Ciapciński. Kaznodzieja podkreślił znaczenie ruchu ludowego, dziękował zgromadzonym za trwanie w wierze ojców i kultywowanie polskiej tradycji oraz wyraził szacunek dla rolników za ich rzetelną pracę.
Symbolem rolniczego trudu jest chleb. Piękny bochen od starostów wojewódzkich, Wandy Czarneckiej i Kazimierza Klimczaka, otrzymał Janusz Wojciechowski. Włodzimierzowi Owczarkowi chleb wręczyli starostowie gminni - Teresa Augustyniak i Dariusz Zel. Wójt zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by nikomu w gminie Zadzim go nie zabrakło. Wieńcami dożynkowymi i bochenkami chleba obdarowano wielu gości, którzy dziękowali rolnikom za ich pracę.
W czasie dożynek ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą zagrodę i działkę w gminie w 2005 r. W kategorii "Najładniejsze gospodarstwo rolne" pierwsze miejsce i nagrodę Janusza Wojciechowskiego przyznano rodzinie Matysiaków. Natomiast nagrodę za najładniejszą działkę siedliskową otrzymała Anna Basińska-Woźniak.
Wśród gości dożynkowych byli liczni sponsorzy. Wójt Owczarek nie omieszkał podziękować im za znaczącą pomoc w przygotowaniu tradycyjnego święta plonów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki