Obraz znany jako wizerunek Matki Bożej Licheńskiej lub Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Jego dzieje związane są z losami żołnierza napoleońskiego Tomasza Kłossowskiego. Rannego w bitwie pod Lipskiem od śmierci ocaliła Maryja, polecając, aby po powrocie do domu rozpoczął poszukiwania obrazu, na którym ujrzy Jej postać. Kłossowski wypełnił polecenie; znaleziony wizerunek ze czcią umieścił na drzewie w Lesie Grąblińskim.
W 1852 r. w miejscu tym Mikołajowi Sikatce, pasterzowi, kilkakrotnie objawiła się Matka Boża, wzywając do pokuty, prosząc o modlitwę, przepowiadając wojny i epidemie, ale też dając nadzieję, że nawet w najcięższych czasach „ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą”. 29 września 1852 r. obraz przeniesiono do kościoła św. Doroty w Licheniu.
15 sierpnia 1967 r. ukoronował go koronami papieskimi Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 7 czerwca 1999 r. przed Cudownym Wizerunkiem modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II.
2 lipca 2005 r. nowa świątynia w Licheniu otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozwoliła na wprowadzenie do kalendarza diecezji włocławskiej 2 lipca każdego roku wspomnienia obowiązkowego NMP Licheńskiej, a w sanktuarium – uroczystości NMP Licheńskiej.
Tegoroczne obchody uroczystości mają historyczny wymiar dla Kościoła: Cudowny Obraz Matki Bożej zostanie w procesji przeniesiony z kościoła św. Doroty do bazyliki – wotum narodu polskiego na Jubileuszowy Rok Odkupienia 2000.
PROGRAM
30 czerwca, godz. 21
Apel Maryjny, procesja, całonocne czuwanie parafian.
1 lipca, godz. 21
Apel Maryjny, procesja, całonocne czuwanie prowadzone przez kleryków mariańskich.
2 lipca (od rana bazylika będzie zamknięta)
Msze św. przed Cudownym Obrazem w kościele św. Doroty: godz. 6, 7.30, 9.
Czuwanie modlitewne – godz. 10-11.
Godz. 11 – procesja z kościoła św. Doroty zmierza ul. Klasztorną w stronę ronda, bramą od ul. Toruńskiej wchodzi na teren sanktuarium, główną aleją przed bazylikę, do ołtarza polowego.
Godz. 12 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego; po Eucharystii wprowadzenie obrazu do bazyliki. Uroczyste odsłonięcie i krótka modlitwa (W razie deszczu Msza św. będzie sprawowana w bazylice).
Źródło: Centrum Informacji i Promocji Sanktuarium Maryjnego w Licheniu