Logo Przewdonik Katolicki

Bolesna nasza Matka

Barbara Sawic
Fot.

Obraz znany jako wizerunek Matki Bożej Licheńskiej lub Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Jego dzieje związane są z losami żołnierza napoleońskiego Tomasza Kłossowskiego. Rannego w bitwie pod Lipskiem od śmierci ocaliła Maryja, polecając, aby po powrocie do domu rozpoczął poszukiwania obrazu, na którym ujrzy Jej postać. Kłossowski...

Obraz znany jako wizerunek Matki Bożej Licheńskiej lub Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Jego dzieje związane są z losami żołnierza napoleońskiego Tomasza Kłossowskiego. Rannego w bitwie pod Lipskiem od śmierci ocaliła Maryja, polecając, aby po powrocie do domu rozpoczął poszukiwania obrazu, na którym ujrzy Jej postać. Kłossowski wypełnił polecenie; znaleziony wizerunek ze czcią umieścił na drzewie w Lesie Grąblińskim.

W 1852 r. w miejscu tym Mikołajowi Sikatce, pasterzowi, kilkakrotnie objawiła się Matka Boża, wzywając do pokuty, prosząc o modlitwę, przepowiadając wojny i epidemie, ale też dając nadzieję, że nawet w najcięższych czasach „ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą”. 29 września 1852 r. obraz przeniesiono do kościoła św. Doroty w Licheniu.

15 sierpnia 1967 r. ukoronował go koronami papieskimi Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 7 czerwca 1999 r. przed Cudownym Wizerunkiem modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II.

2 lipca 2005 r. nowa świątynia w Licheniu otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozwoliła na wprowadzenie do kalendarza diecezji włocławskiej 2 lipca każdego roku wspomnienia obowiązkowego NMP Licheńskiej, a w sanktuarium – uroczystości NMP Licheńskiej.

Tegoroczne obchody uroczystości mają historyczny wymiar dla Kościoła: Cudowny Obraz Matki Bożej zostanie w procesji przeniesiony z kościoła św. Doroty do bazyliki – wotum narodu polskiego na Jubileuszowy Rok Odkupienia 2000.

PROGRAM

30 czerwca, godz. 21
Apel Maryjny, procesja, całonocne czuwanie parafian.

1 lipca, godz. 21
Apel Maryjny, procesja, całonocne czuwanie prowadzone przez kleryków mariańskich.

2 lipca (od rana bazylika będzie zamknięta)
Msze św. przed Cudownym Obrazem w kościele św. Doroty: godz. 6, 7.30, 9.
Czuwanie modlitewne – godz. 10-11.
Godz. 11 – procesja z kościoła św. Doroty zmierza ul. Klasztorną w stronę ronda, bramą od ul. Toruńskiej wchodzi na teren sanktuarium, główną aleją przed bazylikę, do ołtarza polowego.
Godz. 12 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego; po Eucharystii wprowadzenie obrazu do bazyliki. Uroczyste odsłonięcie i krótka modlitwa (W razie deszczu Msza św. będzie sprawowana w bazylice).

Źródło: Centrum Informacji i Promocji Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki