Logo Przewdonik Katolicki

8 lipca – Dzień Siostry

Bogna Białecka
Fot.

Kilka tygodni temu moja siostra Dobrochna zadzwoniła do mnie i entuzjastycznie zaporoponowała: Bogna, co ty na to, żebyśmy urządziły sobie Dzień Siostry?. Stwierdziła, że skoro jest Dzień Matki i Dzień Ojca, powinien też być Dzień Siostry. Wtedy przyszło mi do głowy, iż rzeczywiście, wiele mówi się o miłości rodzicielskiej, a bardzo mało, jeśli w ogóle ...

Kilka tygodni temu moja siostra Dobrochna zadzwoniła do mnie i entuzjastycznie zaporoponowała: „Bogna, co ty na to, żebyśmy urządziły sobie Dzień Siostry?”. Stwierdziła, że skoro jest Dzień Matki i Dzień Ojca, powinien też być Dzień Siostry. Wtedy przyszło mi do głowy, iż rzeczywiście, wiele mówi się o miłości rodzicielskiej, a bardzo mało, jeśli w ogóle – o miłości siostrzanej. A przecież właśnie więzi siostrzane potrafią niezwykle ubogacić życie.

Gdy rodzice są zbyt zajęci różnymi poważnymi problemami, to właśnie do siostry można pójść ze swoim smutkiem. Brat uzna „babskie sprawy” za głupie, siostra wysłucha, zrozumie. Oczywiście zdarzają się problemy – podbieranie sobie ubrań, podsłuchiwanie pod drzwiami rozmów z kolegą itp. Jednak gdy pojawia się rzeczywista potrzeba wsparcia emocjonalnego, można liczyć właśnie na siostrę. Jednocześnie w wielu rodzinach więzi te jakoś się rozmywają, tak jakbyśmy nie zdawali sobie sprawy, jak wielki skarb mamy w posiadaniu. Nie korzystamy z niego, nie pielęgnujemy, pozwalamy na to, by niedoceniany marnował się.

Zagłębiając się w temat, odkryłam, że w USA powszechne jest obchodzenie Dnia Siostry i Brata – „święto” przypada na 8 lipca i każdy stara się przynajmniej wysłać miłą kartkę swemu rodzeństwu. Może warto i nam spróbować – wzorem Amerykanów – „dopieścić” siostrzane więzi?

Moja siostra jest:
Przygotujcie duże arkusze papieru pakowego – sklejone tak, by zmieściła się na nich naturalnej wielkości sylwetka człowieka. Weźcie kredki lub pisaki. Jedna z sióstr kładzie się na papierze, a druga obrysowuje jej kontur, potem następuje zamiana. Jeżeli macie liczniejsze rodzeństwo – każda z sióstr może obrysować po kawałku każdą z pozostałych. Dorysujcie postaciom oczy, rysy twarzy, ubranie. Na koniec wpiszcie w kontur te cechy „odrysowanej” siostry, które w niej lubicie szczególnie. Mogą to być zalety osobowości, jak np. lojalna; umiejętności – np. potrafi słuchać; a nawet cechy fizyczne – np. ma śliczny uśmiech. Ćwiczenie to pomaga nam uzmysłowić sobie niepowtarzalną wartość, jaką jest dla nas ta druga osoba. Namalowane postaci można przykleić do ściany lub drzwi, tak by uświetniały dalszą część uroczystości.

List wdzięczności
Aby napisać dobry list wdzięczności, należy zabrać się do niego kilka dni wcześniej. Napisanie go, odczytanie, a także wysłuchanie dostarcza wielu wzruszeń i przez wszystkich, którzy się na coś takiego zdecydowali, jest bardzo długo, pozytywnie pamiętane. List napisz do swojej siostry – opisz w nim jej zachowania, postawy, za które jesteś jej wdzięczna. Ja osobiście jestem wdzięczna Dobrochnie za to, że zawsze ma dla mnie czas, zawsze mnie wysłucha, wesprze, pocieszy. Jestem jej wdzięczna za poczucie humoru, za to, że nawet w najczarniejszych momentach potrafi znaleźć iskierkę komizmu. Jestem jej wdzięczna za konstruktywną krytykę i umiejętność chłodnego rozważenia „za” i „przeciw” spraw, które budząc moje emocje, skłaniają do przedwczesnych kategorycznych ocen. Lista jest tak długa, że zajęłaby cały artykuł. To, co najważniejsze w tym ćwiczeniu, to uświadomienie sobie, że wiele rzeczy, które po prostu uznajemy za oczywiste – wcale takimi nie jest. Nie każdy potrafi z cierpliwością wysłuchać czy pośmiać się w trudnych chwilach! Wyliczankę warto okrasić przykładami konkretnych sytuacji, gdy dana cecha siostry „wyszła na jaw”. Dopracowany list nie tylko dobrze jest starannie przepisać na eleganckim papierze i wręczyć. Warto go w dniu uroczystości odczytać siostrze na głos. Wiele osób w tej sytuacji zaczyna siąpić nosem, ale to dobre, oczyszczające łzy wzruszenia – bardzo wartościowe doświadczenie.

A czy Ty jesteś dobrą siostrą?
Oto kilka pytań, które warto sobie zadać, a najlepiej, jeżeli oceni Cię twoje rodzeństwo. Odpowiedzi wykażą, jakie są Twoje mocne strony, oraz nad czym warto popracować.

• Czy jesteś dumna ze swej siostry, czy cieszysz się, gdy coś jej się uda?
• Czy przychodzisz na jej występy?
• Czy potrafisz się z nią razem bawić i śmiać?
• Czy dzielisz się z nią?
• Czy szanujesz jej prywatność?
• Gdy siostra Cię prosi o pomoc, czy znajdujesz dla niej czas?
• Czy potrafisz dostrzec, kiedy potrzebuje pomocy, i ją zaproponować bez proszenia?
• Czy zawsze wysłuchasz ze zrozumieniem i empatią, gdy się Tobie zwierza?
• Czy potrafisz zachować dyskrecję?
• Czy nie podbierasz jej rzeczy (ubrań, kosmetyków)?

Zastanówcie się nad tym wspólnie w Dniu Siostry, tak by łącząca was miłość mogła jeszcze pełniej się rozwijać.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki