Logo Przewdonik Katolicki

Medal dla prałata

Adam Suwart, PK
Fot.

Ksiądz prałat dr Stefan Schudy, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, został odznaczony Medalem Zasługi za Dzieło Apostolstwa. Prestiżowe odznaczenie przyznaje Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej. Uroczystość odbyła się 17czerwca na Jasnej Górze, jako ważny punkt obchodzonej w tym roku 10. rocznicy odnowienia Akcji Katolickiej w Polsce. Jesteście...

Ksiądz prałat dr Stefan Schudy, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, został odznaczony „Medalem Zasługi za Dzieło Apostolstwa”. Prestiżowe odznaczenie przyznaje Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej.

Uroczystość odbyła się 17czerwca na Jasnej Górze, jako ważny punkt obchodzonej w tym roku 10. rocznicy odnowienia Akcji Katolickiej w Polsce. – Jesteście potrzebni Kościołowi i światu – zapewnił zgromadzonych tam 10 tys. członków Akcji abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W 1996 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp podpisał w imieniu Konferencji Episkopatu Polski Statut Akcji Katolickiej w Polsce. Przywrócenie w Polsce Akcji Katolickiej postulował Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym 12 stycznia 1993 roku do biskupów polskich przybyłych do Watykanu z wizytą „ad limina apostolorum”. Ksiądz prałat Stefan Schudy został mianowany kościelnym asystentem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Archidiecezji Poznańskiej, w chwili jego powołania, tj. w 1996 r., i funkcję tę sprawuje do dziś. – Nie żałuję, że zostałem zaangażowany w tę działalność. Daje mi ona bardzo wiele, zarówno jako kapłanowi, jak i człowiekowi w ogóle. I choć czasem praca ta wydaje się trudna, to jednak nie zrażam się, bo wiem, że rzeczy wielkie tworzą się powoli – powiedział „Przewodnikowi Katolickiemu” ksiądz prałat Schudy.

Drugą osobą z archidiecezji poznańskiej odznaczoną medalem jest pan Jan Stefanek, w poprzednich kadencjach prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu oraz później Krajowego Instytutu AK. Obecnie Akcja Katolicka skupia w Polsce ok. 30 tys. członków. Powołana jest m.in. dla brania odpowiedzialności za Kościół przez wiernych świeckich oraz do harmonijnej współpracy laikatu z hierarchią kościelną. W jednym z kolejnych numerów PK przedstawimy wywiad z Bogumiłą Kanią-Łącką – prezes DI Akcji Katolickiej w Archidiecezji Poznańskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki