Logo Przewdonik Katolicki

Tęcza – znak łączności

Marcin Jarzembowski
Fot.

Warsztaty Terapii Zajęciowej Tęcza, prowadzone przez Caritas Diecezji Bydgoskiej, obchodzą 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy Caritas pw. Świętego Ojca Pio przewodniczył biskup Jan Tyrawa. W modlitwie wzięli udział podopieczni warsztatów, rodzice, wolontariusze oraz pracownicy. W części artystycznej nie zabrakło urodzinowego tortu. Biskup Tyrawa...

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza”, prowadzone przez Caritas Diecezji Bydgoskiej, obchodzą 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy Caritas pw. Świętego Ojca Pio przewodniczył biskup Jan Tyrawa. W modlitwie wzięli udział podopieczni warsztatów, rodzice, wolontariusze oraz pracownicy. W części artystycznej nie zabrakło urodzinowego tortu.

Biskup Tyrawa podkreślił, że warsztaty są realizacją głębokiego sensu słowa „caritas”. – To tam jest okazywana miłość, bezinteresowność oraz dar z siebie samego na rzecz drugiego człowieka. Te działania stają się znakiem pewnej równości. Mówię to z pewnym przekąsem. Dlatego, że ci, co organizują dzisiaj marsze równości, nie potrafią takich osób dostrzec i się nimi zająć.

Hierarcha podkreślił również, że opieka nad ludźmi potrzebującymi i niepełnosprawnymi jest wpisana w misję Kościoła. – Te osoby są nam potrzebne. Pokazują również, czym jest prawdziwe człowieczeństwo.

Gotowi do życia
Zdaniem dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej, ks. prałata Wojciecha Przybyły, warsztaty oprócz realizacji posługi miłości dają uczestnikom możliwość przygotowania do życia i normalności. – Mamy możliwość służenia niepełnosprawnym. Możemy być blisko osób najbardziej potrzebujących, poznawać ich życie. Dla zdrowych takie działania są często niezrozumiałe. Cieszymy się, że możemy prowadzić taki warsztat, a „tęcza” jest znakiem łączności między człowiekiem i Bogiem. Widzimy Chrystusa cierpiącego. To jest codzienne dotykanie Jego w tych osobach – przyznał.

Na terenie Bydgoszczy działa siedem warsztatów, do których uczęszcza dwieście osób. Placówka prowadzona przez Caritas Diecezji Bydgoskiej każdego dnia gromadzi 25 osób. – Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” są w mieście bardzo znane. Nasza działalność jest wielką ulgą dla rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Podopiecznym zapewniamy profesjonalną rehabilitację oraz przygotowanie do życia w społeczeństwie – przyznaje kierownik warsztatów, Andrzej Kubiak.

Nauka – ale przyjemna
Placówka oprócz wolontariuszy zatrudnia 12 pracowników. Wśród nich jest także psycholog Anna Berka. – Obcowanie z osobami niepełnosprawnymi wzbogaca każdego człowieka – przyznaje.

Od początku w warsztatach pracuje Monika Kudła, instruktor pracowni ogrodniczej. – Po pięciu latach pracy taki jubileusz to uwieńczenie tego, co się osiągnęło. Myśli się o tym, co zrobiliśmy i co jeszcze możemy zrobić dla naszych uczestników. Ta praca jest moim osobistym spełnieniem – przyznaje.

Ewelina Grabowska na warsztaty uczęszcza od samego początku. – Wiele mogłam się tutaj nauczyć. Obecność na nich daje mi bardzo dużo – przyznaje. Z kolei ulubionym zajęciem Macieja Piotrowskiego jest malowanie na szkle. – Tutaj jestem przede wszystkim między ludźmi – mówi.

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” rozpoczęły swoją działalność w 1996 roku. W styczniu 2004 trafiły pod opiekę Caritas. Placówka jest przeznaczona dla osób z upośledzeniem umysłowym, które przygotowują się do samodzielnego życia w rodzinie, środowisku lokalnym, a także w placówkach użyteczności publicznej. Zajęcia odbywają się w pięciu pracowniach terapeutycznych: gospodarstwa domowego, małej poligrafii, ogrodniczej, rękodzieła artystycznego oraz stolarstwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki