Logo Przewdonik Katolicki

5 lat w posłudze potrzebującym

Marcin Makohoński
Fot.

W tym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Heleny Bujarskiej w Kłecku obchodzą jubileusz 5-lecia działalności. Jak mówi Kamilla Kropidłowska, kierownik placówki każdy z minionych dni, tygodni i miesięcy w ciągu tych pięciu lat obfitował w wiele dobra i radości, ofiarowanych z potrzeby serca osobom niepełnosprawnym. Idea stworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kłecku zrodziła...

W tym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Heleny Bujarskiej w Kłecku obchodzą jubileusz 5-lecia działalności. Jak mówi Kamilla Kropidłowska, kierownik placówki – każdy z minionych dni, tygodni i miesięcy w ciągu tych pięciu lat obfitował w wiele dobra i radości, ofiarowanych z potrzeby serca osobom niepełnosprawnym.

Idea stworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kłecku zrodziła się w kwietniu 1999 roku, a realizacją tego pomysłu zajął się osobiście ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 28 maja 2001 roku Rada Gminy Kłecko przekazała oficjalnie dawny budynek zasobów komunalnych na rzecz tworzonej placówki. Po kilkumiesięcznych pracach adaptacyjnych i remontowych Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Targowej 6 w Kłecku zostały uroczyście otwarte.

Obecnie na codzienne spotkania rehabilitacyjne uczęszcza 35 osób niepełnosprawnych. Pochodzą one nie tylko z Kłecka, ale także z okolicznych miejscowości. Podzieleni na grupy, rozwijają swoje zdolności poprzez twórczą aktywność w pracowniach: plastycznej, gospodarstwa domowego, informatycznej, ceramicznej, krawiecko-dziewiarskiej, stolarskiej i introligatorskiej. Ważną częścią terapii są także zajęcia sportowe i muzyczne. Poza wspólną pracą, podopieczni uczestniczą także w zorganizowanych formach wypoczynku i rekreacji (wycieczki, pielgrzymki, zawody sportowe…).

Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się w sobotę 13 stycznia br., zainaugurował koncert kolęd w kościele parafialnym. Wśród wykonawców znaleźli się wychowankowie WTZ oraz muzycy zespołu „Lombard”. Po koncercie podopieczni WTZ oraz zaproszeni goście, wśród których był również bp Wojciech Polak, przeszli do budynku Warsztatów. W oficjalnych wystąpieniach uczestników uroczystości padło bardzo wiele słów uznania pod adresem świętującej placówki oraz pracujących w niej terapeutów, pedagogów i wolontariuszy. Nie dziwi więc, że w słowach życzeń pojawiał się wspólny wątek: oby tak dalej i to nie tylko przez kolejne pięć lat.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki