Logo Przewdonik Katolicki

Integracyjnie w Zagórowie

Lucyna Muniak
Fot.

Życie ludzkie we współczesnym świecie nie jest łatwe, mimo tego, że dzisiejszy człowiek ma do dyspozycji wiele cywilizacyjnych udogodnień. Ludziom z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową żyje się jeszcze trudniej, gdyż życie często stawia im większe wymagania niż osobom w pełni sprawnym. Osoby niepełnosprawne często wymagają pomocy w zmaganiu się z rzeczywistością dnia...

Życie ludzkie we współczesnym świecie nie jest łatwe, mimo tego, że dzisiejszy człowiek ma do dyspozycji wiele cywilizacyjnych udogodnień. Ludziom z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową żyje się jeszcze trudniej, gdyż życie często stawia im większe wymagania niż osobom w pełni sprawnym. Osoby niepełnosprawne często wymagają pomocy w zmaganiu się z rzeczywistością dnia codziennego, jednak trudno mówić o nich jako o osobach zasługujących na współczucie. Na pewno zasługują na podziw i uznanie, a przede wszystkim na społeczne wsparcie.
Naprzeciw społecznej bezradności w kwestii pomocy osobom niepełnosprawnym wyszedł dziesięć lat temu ks. prałat Ryszard Maciejowski, proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Zagórowie. - Ksiądz prałat oddał nam nieodpłatnie, na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej, część łąki należącej do parafii, a także budynek organistówki - mówi Bożena Szychowska-Mańkowska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zagórowie.
To już dziesięć lat
Zagórowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej powstały dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza oraz Bożeny Szychowskiej-Mańkowskiej. - Najpierw był pomysł, aby pomagać niepełnosprawnym, później nastąpiła jego realizacja - wspomina szefowa WTZ. Opowiada o przeprowadzonych wywiadach w ośrodkach zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej, których celem było sprawdzenie, ile osób niepełnosprawnych zamieszkuje na terenie gminy. To właśnie te osoby miały uczestniczyć w zajęciach. I obecnie uczestniczą. Codziennie przychodzi tutaj dwadzieścia pięć osób niepełnosprawnych. WTZ w Zagórowie to jedyna tego typu placówka na terenie dawnego województwa konińskiego, która posiada pracownie ceramiczne. Obok tych dwóch pracowni działają też pracownie: artystyczna oraz krawiecka. Odbywają się również zajęcia z podstaw prowadzenia gospodarstwa domowego. Zdecydowana większość uczęszczających na zajęcia w ramach rehabilitacji to osoby upośledzone umysłowo. W związku z tym jednym z celów funkcjonowania tego ośrodka jest integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym. Szczególnie integracyjnie jest co roku na terenie łąki otaczającej organistówkę. To tutaj odbywają się doroczne "Ceramidła Zagórowskie".
Z gliny lepione
Od sześciu lat Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zagórowie organizują ogólnopolskie spotkania niepełnosprawnych ceramików. Co roku bierze w nich udział ok. tysiąca osób. Każdemu z tych spotkań patronuje inne założenie. Było już: tworzenie naczyń ceramicznych, lepienie dzbanów i dzbanków, tworzenie ptaków i ptaszydeł, a nawet ceramiczne muzykowanie. Hasło ubiegłorocznego spotkania brzmiało: "Glina w harmonii z wikliną". W trakcie czwartych "Ceramideł" powstała ogólnopolska orkiestra, w której osoby niepełnosprawne grają na własnoręcznie przez siebie wykonanych instrumentach: bębnach, okarynach, cymbałach ceramicznych, patykach deszczowych, wietrznych dzwonkach i wielu innych - często jeszcze nienazwanych. Również w WTZ w Zagórowie powstał zespół złożony z dwudziestu czterech osób będący częścią tej ogólnopolskiej orkiestry. Tegoroczne spotkanie niepełnosprawnych ceramików będzie Zagórowską Biesiadą Ceramiczną. Odbędzie się w dniach od 6 do 11 września br., a zajęcia poprowadzą jak zwykle znani artyści ceramicy Poli Kurcewicz-Krystyniak i Albert Krystyniak z Warszawy. "Ceramidła" są zawsze okazją do integracji z lokalną społecznością dzięki licznym wystawom, występom niepełnosprawnych artystów ceramików, ale też dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci i młodzieży szkolnej. A na zakończenie organizatorzy przewidują koncert. Gdzie? Oczywiście... na "księżej łące". Utwory Fryderyka Chopina zagra Piotr Szychowski.
Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki