Logo Przewdonik Katolicki

Dawcy nadziei

Błażej Tobolski
Fot.

Już od wejścia słychać donośny gwar. Znad stołu pełnego kolorowych papierów i świątecznych pocztówek witają mnie zaciekawione spojrzenia i ciepłe uśmiechy. Jestem gościem warsztatów terapii zajęciowej w Swarzędzu. Uczestniczy w nich codziennie przeszło 30 osób. Zajęcia prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka. Obejmuje ono opieką łącznie...

Już od wejścia słychać donośny gwar. Znad stołu pełnego kolorowych papierów i świątecznych pocztówek witają mnie zaciekawione spojrzenia i ciepłe uśmiechy. Jestem gościem warsztatów terapii zajęciowej w Swarzędzu.Uczestniczy w nich codziennie przeszło 30 osób. Zajęcia prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka. Obejmuje ono opieką łącznie około 250 dzieci i osób niepełnosprawnych oraz dotkniętych przewlekłymi chorobami. Ten rok jest dla stowarzyszenia szczególnie ważny, gdyż w grudniu obchodzi ono 15-lecie swojej, bardzo owocnej, działalności.
- Dla naszych podopiecznych organizujemy wiele form pomocy specjalistycznej: rehabilitację, hipoterapię, dogoterapię, wypoczynek letni, zajęcia terapeutyczne, teatralne, wokalno-muzyczne, sportowe i rekreacyjne. Staramy się również uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, poprzez organizację imprez charytatywnych czy współpracę z gazetami: parafialną "Ostrobramską" i swarzędzkim "Prosto z ratusza". W tym roku udało nam się zorganizować I Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych, który cieszył się, podobnie jak inne spotkania i występy tego typu, dużym zainteresowaniem.
Od 2001 roku osoby niepełnosprawne mogą spędzać czas w rozmaitych pracowniach warsztatu terapii zajęciowej.
- To dla nas każdego dnia świetny czas pracy, nauki i spotkań z ludźmi - mówi niewidoma Agata, pisząca artykuły na specjalnym komputerowym syntezatorze mowy. - Najważniejsze jest dla nas, że zostaliśmy wyciągnięci z samotności i bezczynności "czterech ścian". Tu czujemy się potrzebni.
Wykonując przeróżne ozdoby i przedmioty sztuki użytkowej w pracowniach: plastycznej, stolarskiej, krawieckiej i wielu innych, pomagają w usprawnianiu i rehabilitacji. Teraz najwięcej powstaje pięknych, ręcznie wykonywanych pocztówek świątecznych, które można podziwiać, zamawiać i kupować w siedzibie stowarzyszenia.
Codzienność przynosi trud, ale i radość. Na pewno nie ma tu miejsca na nudę. Czas spędzony wśród ludzi o wielkich sercach nigdy nie jest czasem straconym.

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski
os. Kościuszkowców 13 62-020 Swarzędz
tel. (0-61) 651-52-86

spdst@wp.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki