Logo Przewdonik Katolicki

Warsztaty Terapii Zajęciowej – droga do samodzielności

Mateusz Knapik
fot. Mateusz Knapik

Pan Jurek do Warsztatu Terapii Zajęciowej uczęszcza od prawie dwudziestu lat. Swoich sił próbuje w aktorstwie. Najchętniej przebywa w pracowni teatralnej, gdzie wraz z innymi uczestnikami, przygotowuje przedstawienia.

Na południu Tarnowa, przy ulicy Ostrogskich, stoi parterowy, niebieski budynek. O godzinie 7.00 parkuje przed nim biały, stary bus, z którego wysiadają uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. To tu osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zdobywać umiejętności przydatne w samodzielnym życiu. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką prowadzoną przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Tarnowie.

Warsztaty z życia
Wiązanie butów, obieranie ziemniaków, obsługa komputera czy chociażby długopisu – ludzie zdrowi nie zastanawiają się nad takimi rzeczami, one po prostu są wpisane w ich życie. Co w takim razie jest wpisane w życie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi?
– Rodzice ograniczają możliwości, nie zauważają, że ich dziecko jest już dorosłe. Im się wydaje, że trzeba zawsze zawiązać sznurówkę, choć może właśnie ta osoba by się tego nauczyła. Trzeba ubrać, bo zrobią to szybciej. Spotykałam się z tym, że jakaś osoba nie mogła wejść do kuchni, bo mogłaby sobie zrobić krzywdę. U nas mogą przygotować samodzielnie herbatę, kawę. Staramy się ich nie wyręczać – mówi jedna z pracownic Warsztatu, matka chłopca z niepełnosprawnością intelektualną. I dodaje: – My nieraz widzimy, że ktoś mógłby nauczyć się dojechać samodzielnie autobusem, ale bariera ze strony opiekunów jest tak duża, że trudno jest przez to przebrnąć.
Warsztaty nastawione są na usamodzielnianie uczestników. Niestety, tylko niewielu z nich znajduje później zatrudnienie, co często wynika ze specyfiki danej choroby. Założenie jest proste: uczestnik trafia tutaj na trzy lata, w tym czasie terapeuci starają się na tyle zaktywizować każdą osobę, aby ta mogła znaleźć pracę. Jeżeli po tym okresie sposób funkcjonowania uczestnika nie zmienił się, ma on możliwość starania się o przedłużenie zajęć na kolejne trzy lata.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 18/2019, na stronie dostępna od 27.05.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki