Logo Przewdonik Katolicki

Niezły kocioł

Magdalena Rak
Fot.

Lato to dobry moment, by pomyśleć o tym, co będzie nam potrzebne w... zimie. Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych jest system centralnego ogrzewania. Co trzeba o nim wiedzieć? Instalacja centralnego ogrzewania, w skrócie zwana instalacją c.o., składa się z kotła grzewczego, systemu rur zasilających oraz elementów oddających ciepło do...

Lato to dobry moment, by pomyśleć o tym, co będzie nam potrzebne w... zimie. Najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych jest system centralnego ogrzewania. Co trzeba o nim wiedzieć?

Instalacja centralnego ogrzewania, w skrócie zwana instalacją c.o., składa się z kotła grzewczego, systemu rur zasilających oraz elementów oddających ciepło do pomieszczeń: grzejników czy ogrzewania podłogowego.

Olejowy lub elektryczny
Czynnikiem grzewczym jest w instalacji c.o. woda, dlatego takie instalacje nazywane są wodnymi. Jest ona podgrzewana przez kocioł grzewczy, który jest „sercem” centralnego ogrzewania. Kocioł może być gazowy, olejowy lub na paliwa stałe (węgiel, drewno) oraz elektryczny. Najczęściej stosuje się kotły gazowe – to najtańszy sposób na ogrzewanie.

Wybór kotła należy dobrze przemyśleć, bo nowoczesne urządzenia są naszpikowane zaawansowanymi technologiami pozwalającymi oszczędzić energię i w rezultacie nasze pieniądze. Kocioł ogrzewa wodę, która płynie rurami do grzejników, tam oddaje ciepło do pomieszczeń i ochłodzona wraca do kotła. Dziś, gdy domy są coraz lepiej izolowane, możliwe jest obniżenie temperatur wody grzewczej w instalacji, a to wpływa na mniejsze zużycie paliwa przez kocioł. Należy pamiętać przy tym, że instalacje grzejnikowe i ogrzewania podłogowego wymagają różnych temperatur wody, dlatego najczęściej wymagane jest stosowanie różnego rodzaju układów mieszających, obniżających temperaturę w instalacji podłogowej.

Sposób na nadmiar wody
W domach jednorodzinnych najczęściej wybiera się instalacje typu pompowego, inaczej zwane ciśnieniowymi. Charakteryzują się obiegiem wody wymuszonym przez pompę.

– W instalacjach zamkniętych typu pompowego konieczne jest zabezpieczenie w postaci przeponowego naczynia wzbiorczego, które przejmuje nadmiar wody, jeśli wzrośnie jej ciśnienie i w rezultacie zwiększy się jej objętość – radzi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating.

Instalacje mogą być także wykonywane jako grawitacyjne, ale wiąże się to z koniecznością stosowania rur o większych średnicach.

System dwururowy
Pamiętajmy, że każda instalacja musi być wykonana według projektu. Najlepiej, jeśli sporządzi go uprawniony projektant instalacji sanitarnych, który określi parametry instalacji, trasę jej przebiegu oraz dobierze materiał i rodzaj rur. Zaplanuje także wielkość i rozmieszczenie grzejników oraz ich moc.

System rurowy, zwykle ukryty w ścianach, ma spore znaczenie dla prawidłowej pracy centralnego ogrzewania. Rury są poprowadzone od kotła do grzejników lub ogrzewania podłogowego i dostarczają im ciepłą wodę. Przewody rurowe w nowoczesnych instalacjach są zwykle zaplanowane jako system dwururowy. Polega on na tym, że jedna rura zasila grzejniki wodą (przewód zasilający), a druga odprowadza schłodzoną z powrotem do kotła (przewód powrotny). Są one ułożone najczęściej równolegle obok siebie. Instalacje rurowe mogą być wykonane z miedzi, tworzywa sztucznego lub ze stali. Coraz popularniejsze są rury z tworzyw sztucznych. Nie ulegają one korozji i spełniają wymagania higieniczne stawiane instalacjom wody pitnej.

Konieczne próby

Przy odbiorze instalacji powinno się przeprowadzić dwie próby szczelności: wypełniając instalację najpierw wodą zimną, a później gorącą. Na koniec reguluje się układ, mierząc temperaturę zasilania i powrotu, sprawdzając funkcjonowanie grzejników, mierząc temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Instalacje z tworzyw sztucznych nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Konieczna natomiast jest okresowa kontrola pracy instalacji, sprawdzenie stanu zamocowań oraz ewentualnych uszkodzeń mechanicznych rur.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki