W tym systemie grzewczym wykorzystuje się podłogę jako wymiennik ciepła. W niej, w specjalnej masie betonowej, zwanej jastrychem, prowadzone są rury z ciepłą wodą lub przewody elektryczne....
W tym systemie grzewczym wykorzystuje się podłogę jako wymiennik ciepła. W niej, w specjalnej masie betonowej, zwanej jastrychem, prowadzone są rury z ciepłą wodą lub przewody elektryczne. W zależności od grubości jastrychu mamy do czynienia z ogrzewaniem bezpośrednim lub akumulacyjnym (polecane przy dwutaryfowym rozliczaniu energii elektrycznej). Ponieważ organizm ludzki nie akceptuje przegrzewania, zewnętrzna powierzchnia podłogi nie może przekroczyć 29o C (jedynie w strefach przybrzeżnych, przy ścianach zewnętrznych dopuszcza się wartości do 35o C). Ze względu na podane wyżej temperatury graniczne, system ten nadaje się tylko do ogrzewania budynków dobrze zaizolowanych termicznie (maksymalna gęstość strumienia ciepła wynosi 90 W/m2).
Zalety ogrzewania podłogowego
Instalacja jest całkowicie ukryta, a wiec podnoszą się walory estetyczne.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny już przy temperaturze wewnętrznej w pomieszczeniu na poziomie +18o C. Obniżenie temperatury ma swoje odbicie w oszczędności energii cieplnej nawet o 10-15 procent w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania.
Spośród wszystkich systemów grzewczych ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się najbardziej zbliżonym do idealnego profilem temperatur, co pokazuje poniższy rysunek.
Wymiana ciepła następuje przede wszystkim przez promieniowanie, a więc najpierw następuje ogrzanie przegród budowlanych (podwyższa się ich średnia temperatura), a dopiero od nich podgrzewa się powietrze. Wzrasta zatem odczucie komfortu cieplnego.
Zdolność do samoregulacji, co oznacza, iż wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu zmniejsza się wydajność cieplna podłogi grzejnej. Zaleta ta wynika z małej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą posadzki.
W wyniku wyrównania temperatury stóp i posadzki praktycznie nie zachodzi wymiana ciepła, co ma szczególne znaczenie w łazienkach oraz w pomieszczeniach, w których bawią się małe dzieci.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne można stosować w budynkach użytkowanych okresowo, nie ma bowiem niebezpieczeństwa zamarznięcia instalacji w okresie zimowym.
Temperatura wody zasilającej może wynosić maksymalnie +55o C, można stosować niskotemperaturowe, ekologiczne źródła ciepła, w tym również wykorzystujące energię odnawialną, np.: pompa ciepła, kolektory słoneczne.
Wady i ograniczenia
Wykonanie tego typu ogrzewania łączy się z nieco wyższymi kosztami inwestycyjnymi.
Ze względu na ograniczone możliwości oddawania ciepła system nadaje się tylko do budynków dobrze zaizolowanych termicznie.
Wskazane jest zaplanowanie wykonania instalacji już na początku realizacji inwestycji. Zaleca się wykonanie projektu, a także instalacji solidnej firmie z doświadczeniem. Źle wykonana instalacja oraz ewentualna naprawa pociąga za sobą znaczne koszty (łącznie z rozkuwaniem posadzek).
Należy przewidzieć, iż wykładziny i meble stanowią przeszkodę w wymianie ciepła. Nie można również zbytnio obciążać posadzki w miejscu prowadzenia przewodów.
Zdrowie i samopoczucie
Czasami można spotkać się z opinią, iż ciepła podłoga źle wpływa na osoby cierpiące na choroby układu krwionośnego (w szczególności obieg krwi w kończynach dolnych). Badania przeprowadzone we Francji negują prawdziwość tych przekonań. Jedynym zagrożeniem może być niezachowanie odpowiedniej higieny i dopuszczenie do rozwoju bakterii i wirusów, na przykład w brudnych wykładzinach, czy dywanach.
Podsumowanie
Zastosowanie ogrzewania podłogowego ma wiele zalet, należy jednak również zwrócić uwagę na ograniczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa jakość wykonania, która musi być naprawdę wysoka, oraz opracowanie przez wykonawcę solidnej dokumentacji.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.









