Logo Przewdonik Katolicki

Kultura inspirowana wiarą

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Dni Kultury Chrześcijańskiej z założenia organizowane są po to, by promować wartości chrześcijańskie oraz ukazywać chrześcijańskie korzenie kultury i tradycji. Poprzez uczestnictwo w Dniach wielu ludzi ma możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych, na które często nie mają czasu albo pieniędzy. Ze względu na uniwersalny charakter wartości chrześcijańskich,...

Dni Kultury Chrześcijańskiej z założenia organizowane są po to, by promować wartości chrześcijańskie oraz ukazywać chrześcijańskie korzenie kultury i tradycji. Poprzez uczestnictwo w „Dniach” wielu ludzi ma możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych, na które często nie mają czasu albo pieniędzy. Ze względu na uniwersalny charakter wartości chrześcijańskich, „Dni” przyciągają liczne grono zainteresowanych.

W tym roku w Nieszawie Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyły się po raz pierwszy. Ich inicjatorem był proboszcz miejscowej parafii św. Jadwigi Śląskiej ks. kan. Wojciech Sowa. Pod egidą parafii w przygotowanie obchodów zaangażowały się różne środowiska: zespół liturgiczny, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego, Nieszawskie Towarzystwo Kulturalne, klub sportowy „Jagiellonka” i społeczność szkolna. Inspiracją do działań była postać patronki Nieszawy – św. Jadwigi Królowej, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest w Kościele 8 czerwca; dla Nieszawy jest to święto miasta.

Obchody zainaugurowano 4 czerwca Mszą św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej s. Małgorzaty Łucji Szewczyk, zakonnicy wpisanej na zawsze w historię miasta. Po Eucharystii odbyła się projekcja filmu „Jan Paweł II”. 5 czerwca, staraniem Nieszawskiego Towarzystwa Kulturalnego, odbył się wieczór historyczny pt. „Królowa Jadwiga w kulturze polskiej”. Barbara Zimakowska omówiła związki królowej z Nieszawą i Kujawami, ks. Wojciech Sowa przedstawił dzieje kultu św. Jadwigi w parafii nieszawskiej; obecność królowej Jadwigi w kulturze polskiej przedstawili Marzena i Waldemar Gmińscy oraz Klara Drobniewska. Następnie gościnnie wystąpił poeta i pisarz Zygmunt Dmochowski, opowiadając o swojej wielkiej miłości do rodzinnych Kujaw. Recytowane przez niego wiersze dopełniły wieczoru.

Nazajutrz odbył się Rowerowy Rajd św. Jadwigi Nieszawa-Raciążek, który poprowadziły nauczycielki Dorota Danielak i Dorota Rembowska. Podążając pradoliną Wisły, uczestnicy rajdu stawili się w kościele i na ruinach zamku w Raciążku, o którym legenda głosi, że gościła w nim królowa Jadwiga.

7 czerwca na nieszawskim stadionie odbył się turniej piłkarski o Puchar Prezesa NKS „Jagiellonka”. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbrachlinie, Zespołu Szkół w Nieszawie i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim. Turniej rozpoczął się zwiedzaniem kościoła farnego i przejażdżką promem po Wiśle.

W święto patronki miasta, 8 czerwca, w muzeum otwarto wystawę okolicznościową pn.„Skarby nieszawskiej fary”. O historii zgromadzonych na niej eksponatów zajmująco opowiadał ks. Wojciech Sowa. Tego samego dnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 15-lecia istnienia samorządu nieszawskiego. Po zamknięciu obrad uczestnicy sesji przeszli do fary, gdzie wraz z innymi mieszkańcami wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Capella Bydgostiensis”. Po raz kolejny w zabytkowej świątyni zabrzmiały utwory mistrzów: Bacha, Mozarta, Vivaldiego. Po koncercie Mszy św. koncelebrowanej w intencji miasta przewodniczył ks. Kazimierz Skoczylas. Celebransami byli księża: Adam Szymański, Zbigniew Cabański, Wojciech Sowa i Ireneusz Werbiński, który wygłosił homilię o aktualności kultu świętych w naszych czasach.

Pierwsze Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyły się w niedzielę 11 czerwca Mszą św., podczas której wystąpił Chór Męski „Copernicus” z Torunia. Po liturgii odbyło się spotkanie z posłem na Sejm RP Zbigniewem Girzyńskim i dyskusja nt. „Czy warto angażować się w sprawy społeczne”.

na podst. informacji uzyskanych od Beaty Belter i Doroty Danielak

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki