Logo Przewdonik Katolicki

Staw pełen bólu

Renata Krzyszkowska
Fot.

Czy wiesz, że tak banalna czynność, jak odkręcanie wieczka słoika wymaga zaangażowania aż 20 stawów? Jak trudno ją wykonać, wiedzą cierpiący na schorzenia reumatyczne. Z myślą o tej grupie chorych ruszyła społeczno-edukacyjna kampania Świat w dłoniach, której celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Kampanię zainaugurowano otwarciem strony internetowej www.rzs.pl,...

Czy wiesz, że tak banalna czynność, jak odkręcanie wieczka słoika wymaga zaangażowania aż 20 stawów? Jak trudno ją wykonać, wiedzą cierpiący na schorzenia reumatyczne. Z myślą o tej grupie chorych ruszyła społeczno-edukacyjna kampania „Świat w dłoniach”, której celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie.

Kampanię zainaugurowano otwarciem strony internetowej www.rzs.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat choroby, a także założeń i celów kampanii. Jednym z najważniejszych elementów serwisu jest internetowa poradnia on-line, umożliwiająca anonimową konsultację z lekarzem specjalistą. Aby zasięgnąć bezpłatnej porady, wystarczy tylko opisać nurtujący nas problem, zadać pytanie – a odpowiedź zostanie przesłana na podany adres e-mailem.

„Próbując opisać dolegliwości związane z bólem stawów, mięśni czy kości, często używamy słowa «reumatyzm». Tymczasem niewiele osób wie, że reumatyzm nie istnieje. Poprawne określenie, jakim powinniśmy się posługiwać, to «choroby reumatyczne», które obejmują około 200 jednostek chorobowych. Jedną z najczęstszych i najbardziej agresywnych chorób reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów (łac. polyarthritis reumatoidea), określane również skrótem RZS, wywodzącym się od pierwszych liter nazwy choroby. RZS to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba zapalna atakująca stawy, która w konsekwencji może prowadzić do trwałego kalectwa” – czytamy na stronie www.rzs.pl.

Choroba dotyka 1 procent populacji, czyli 20 milionów ludzi na świecie. W Polsce z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów cierpi ok. 400 tys. osób. Na RZS mogą chorować zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jednak najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet po 40 roku życia. To właśnie one chorują na RZS trzy-, a nawet czterokrotnie częściej niż mężczyźni.

Celem kampanii „Świat w dłoniach” jest przede wszystkim edukacja. Jej zadaniem jest również zwrócenie uwagi na to, że wczesna diagnostyka i właściwe leczenie dają chorym osobom szanse na normalne życie. Organizatorem akcji jest Fundacja „Żyjmy Zdrowo”. Kampanię wspiera Rada Ekspertów, w skład której wchodzą lekarze specjaliści, m.in. prof. Jacek Szechiński, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii. Partnerem akcji jest Polskie Towarzystwo Reumatologiczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki