Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymka to jest życie

Anna Thiel
Fot.

Eucharystią w kościele parafialnym św. Wita 16 czerwca rozpoczęła się XV Piesza Pielgrzymka z Tuliszkowa do Lichenia. Sprawujący Mszę św. proboszcz ks. kan. Stanisław Nowak wygłosił homilię w oparciu o słowa Benedykta XVI: Nie lękajcie się, trwajcie mocni w wierze. Papieskie słowa były również mottem pielgrzymki. W pierwszym upalnym dniu pielgrzymki uczestnicy ...

Eucharystią w kościele parafialnym św. Wita 16 czerwca rozpoczęła się XV Piesza Pielgrzymka z Tuliszkowa do Lichenia. Sprawujący Mszę św. proboszcz ks. kan. Stanisław Nowak wygłosił homilię w oparciu o słowa Benedykta XVI: „Nie lękajcie się, trwajcie mocni w wierze”. Papieskie słowa były również mottem pielgrzymki.

W pierwszym upalnym dniu pielgrzymki uczestnicy – 150 młodych parafian, księża i nauczyciele musieli przebyć liczącą 30 km trasę. Mijając po drodze kolejne miejscowości, doświadczali przejawów ludzkiej serdeczności. Pozdrawiano idących, okazywano im prawdziwie chrześcijańską pomoc, proszono też o modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Piękno letniego krajobrazu sprzyjało refleksjom nad doskonałością Bożego dzieła stworzenia. Panowała atmosfera radości, ale również prawdziwego koleżeństwa. Nie brakowało chętnych do niesienia krzyża pielgrzymkowego dłoni ani serc otwartych na wspólną modlitwę we wcześniej przygotowanych intencjach. Nad całością pielgrzymki czuwał ksiądz proboszcz: zadbał o prowiant, a także o transport osób, które nie wytrzymały wysiłku.

Na postój pątnicy zatrzymali się w parafii św. Stanisława BM w Kramsku. Wieczorem wzięli udział w czuwaniu z rozważaniami nt. miłości bliźniego i potrzeby przebaczania, które poprowadził wikariusz parafii tuliszkowskiej ks. Tomasz Król. Po Apelu Jasnogórskim wszyscy udali się na nocleg.

Drugi dzień pielgrzymki zainicjowano krótką modlitwą w kościele parafialnym. Żegnając pątników, proboszcz parafii Kramsk ks. kan. Sławomir Kasprzak z uznaniem mówił o ich postawie wiary: pielgrzymka odbywała się w dniach wolnych od nauki, a młodzi świadomie i dobrowolnie wybrali trud wędrówki i modlitwę, rezygnując z innych możliwości spędzania czasu.

Zmiana aury spowodowała, że ostatnie kilometry drogi były łatwiejsze do przebycia. Około godz. 11 pątnicy weszli na teren sanktuarium Matki Licheńskiej. Modlili się przed cudowny obrazem Maryi, Matki, do której szli wytrwale, może nawet z odrobiną determinacji, ale przede wszystkim z ufnością w sercach. W południe uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w bazylice; fakt licznego przystępowania do Komunii św. przez młodych był dla duszpasterzy powodem do prawdziwej radości.

Żyjemy w narodzie, który związał swe losy z Chrystusem i Jego Kościołem. Wielu z nas korzysta ze źródeł łaski przez aktywne życie religijne. Niepowtarzalna atmosfera duchowa pielgrzymek z Tuliszkowa do Lichenia sprawia, że większość jej uczestników chce brać udział w owej „wędrówce z Bogiem” także w następnych latach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki