Logo Przewdonik Katolicki

Aby pamięć trwała

Błażej Tobolski
Fot.

Cmentarz Jeżycki stuletnia nekropolia poznańska obfituje w piękne, zabytkowe pomniki nagrobne. Niedawno tego roku przybył mu jeszcze jeden monument, szczególny, bo poświęcony Janowi Pawłowi II. Nekropolia ta od swoich początków w 1905 r. należała do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach. W latach 60. XX w. ówczesne władze miasta zadecydowały...

Cmentarz Jeżycki – stuletnia nekropolia poznańska obfituje w piękne, zabytkowe pomniki nagrobne. Niedawno tego roku przybył mu jeszcze jeden monument, szczególny, bo poświęcony Janowi Pawłowi II.

Nekropolia ta od swoich początków w 1905 r. należała do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach. W latach 60. XX w. ówczesne władze miasta zadecydowały o zamknięciu zabytkowego cmentarza i przekształceniu go po upływie 40 lat w park. Zapobiegło temu wpisanie nekropolii w 1984 r. do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Natomiast ponowne jego otwarcie jako cmentarza parafialnego nowo utworzonej wspólnoty pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na ul. Nowina pozwoliło rozpocząć prace nad ratowaniem niszczejącego zabytku.

W 2002 r. powstało Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkowym Cmentarzem Jeżyckim w Poznaniu, które za główny cel stawia sobie pozyskiwanie środków finansowych na prace renowacyjne.

– Naszym sukcesem jest niewątpliwie odnowienie pomnika Wdzięczności oraz innych zabytkowych nagrobków. Także zeszłoroczne obchody stulecia cmentarza miały na celu m.in. zwrócenie powszechnej uwagi na ten przepiękny poznański zabytek: miejsce pochówku wielu osób zasłużonych dla Poznania i Wielkopolski – mówi Tadeusz Grabski, przewodniczący Stowarzyszenia. – W przygotowaniu mamy już kolejne projekty przywrócenia temu miejscu niegdysiejszego blasku. W stulecie otwarcia cmentarza, przypadające w roku śmierci Jana Pawła II, chcieliśmy również uczcić osobę wielkiego Polaka. Stąd inicjatywa postawienia pomnika. Ofiarodawcą kamienia był Mariusz Brzostowski z Sapowic, projektantem prof. Eugeniusz Matejko, a wykonawcą prof. Kazimierz Raba.


Uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego postać Jana Pawła II. Na jego płycie umieszczono herb – wymowny cytat papieski: „Jak długo trwa pamięć o grobach, tak długo trwa siła związku z ojczyzną”.
Oprócz władz kościelnych i samorządowych w uroczystości wzięli udział reprezentanci uczniów i nauczycieli z okolicznych szkół (na zdjęciu: poczty sztandarowe z SP nr 70 i LO nr 4). W perspektywie widoczny jest, wzniesiony w 1932 roku ku czci poległych w 1914 parafian, pomnik Serca Jezusowego (zwany pomnikiem Wdzięczności)

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki