Logo Przewdonik Katolicki

Czas zmian

o. Stanisław Tasiemski OP
Fot.

22 czerwca Benedykt XVI poinformował o przyjęciu rezygnacji watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Angelo Sodano. Od 15 lat był on najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Pozostaje dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty zapowiedział, że 15 września złoży publicznie podziękowanie za jego długą i szczodrą posługę w służbie Stolicy Apostolskiej....

22 czerwca Benedykt XVI poinformował o przyjęciu rezygnacji watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Angelo Sodano. Od 15 lat był on najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Pozostaje dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty zapowiedział, że 15 września złoży publicznie podziękowanie za jego długą i szczodrą posługę w służbie Stolicy Apostolskiej. Przedstawi wówczas kardynała Tarcisio Bertone jako jego następcę.

Przyszły watykański sekretarz stanu ma 71 lat. Pochodzi z rodziny wielodzietnej i jest piątym z ośmiorga rodzeństwa.

Kibic „Juve”
Bardzo wcześnie związał się z Towarzystwem Salezjańskim. W wieku 16 lat złożył pierwsze śluby zakonne. Studia w zakresie teologii i prawa kanonicznego odbył na uczelniach tego zgromadzenia w Turynie i w Rzymie. Od 1967 roku wykładał teologię moralną oraz prawo na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Był również profesorem Uniwersytetu Laterańskiego. Od lat osiemdziesiątych współpracował z wieloma dykasteriami watykańskimi, zwłaszcza zaś z Kongregacją Nauki Wiary. W 1991 roku został arcybiskupem Vercelli, na północy Włoch, a cztery lata później sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Dykasterią tą kierował wówczas kardynał Joseph Ratzinger. Powierzał on arcybiskupowi Bertone szereg delikatnych misji, między innymi redakcję trzeciej części tajemnicy fatimskiej. Bezpośrednia współpraca z obecnym Papieżem trwała do 10 grudnia 2002 roku. Wówczas Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Genui. Do Kolegium Kardynalskiego arcybiskup Bertone został włączony 21 października 2003 roku.

Kardynał Bertone znany jest ze swego zdecydowania w sprawach istotnych, pogodnego charakteru i poczucia humoru. Często wypowiadał się na temat sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Kibicuje turyńskiemu Juventusowi. W kwietniu bieżącego roku odwiedził Polskę, gdzie gościł między innymi u swych zakonnych współbraci oraz w seminarium duchownym w Łodzi.

15 września – zmiana warty
22 czerwca Benedykt XVI poinformował również o przyjęciu rezygnacji z zajmowanego stanowiska przez amerykańskiego kardynała pochodzenia polskiego, Edmunda Szokę. Nowym przewodniczącym Papieskiej Komisji do spraw Państwa Watykańskiego oraz jego Gubernatoratu zostanie 15 września arcybiskup Giovanni Lajolo. Od niespełna trzech lat kieruje on watykańską dyplomacją, choć w służbie Stolicy Apostolskiej pracuje już od roku 1970. Pracował w nuncjaturze apostolskiej w Bonn, zaś w latach 1974-1988 w Radzie Publicznych Spraw Kościoła. Następnie Jan Paweł II mianował go sekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, wynosząc równocześnie do godności biskupa. Osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia 1989 r., a 7 grudnia 1995 r. powołał go na nuncjusza apostolskiego w Niemczech. Arcybiskup Lajolo doprowadził tam do zawarcia konkordatów z wieloma niemieckim landami. Dokonał też przeprowadzenia nuncjatury z Bonn do Berlina. 7 października 2003 r. został mianowany sekretarzem do spraw stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami.

Decyzje Benedykta XVI są zapowiedzią poważnych zmian w Kurii Rzymskiej. Być może wiele decyzji zapadnie przed 15 września. Watykańscy obserwatorzy zauważają, że „przewidziany prawem wiek” ukończyli już między innymi prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa, kardynał Darío Castrillón Hoyos, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kardynał Ignace Moussa I Daoud, kierujący papieskimi radami do spraw kultury oraz dialogu religijnego, kard. Paul Poupard czy przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych, kardynał Julián Herranz.

Spokojny rok
Już w ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II toczyły się dyskusje nad możliwością zmian personalnych w Kurii Rzymskiej. Tym bardziej że prawo kanoniczne apeluje do kardynałów, którzy ukończyli 75. rok życia, o złożenie rezygnacji z urzędu. Decyzję w sprawie przyjęcia ich dymisji podejmuje Ojciec Święty.

Po objęciu Stolicy Piotrowej Benedykt XVI potwierdził w swych urzędach wszystkich dotychczasowych prefektów dykasterii. W pierwszym roku swego pontyfikatu Papież, wbrew oczekiwaniom świata mediów, nie dokonał rewolucyjnych przemian. Najważniejszą decyzją było mianowanie 13 maja ubiegłego roku arcybiskupa Williama Levady prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Innym istotnym postanowieniem było też mianowanie 20 maja bieżącego roku prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów kardynała Ivana Diasa z Indii, po tym, jak kardynał Crescenzio Sepe został mianowany arcybiskupem Neapolu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki