9 lipca 1995 r., niedziela
Jesteśmy tutaj od środy 5 lipca. (...) Zamieszkaliśmy w hotelu księży marianów. Szefem jest tu ks. Franciszek Jaworski, Polak. Tutaj też nocuje wielu pielgrzymów z Polski i Polaków z całego świata. (...)
Dzisiaj o godz. 10.15 był Różaniec, odmawiałem dziesiątkę po polsku. O godz. 11 była uroczysta Suma przed bazyliką. Było dużo ludzi – w każdą sobotę i niedzielę przyjeżdżają wierni danej diecezji ze swoim biskupem. (...)
11 lipca 1995 r., wtorek
Po południu odwiedziłem Armando w „Solar de Marta”. Tam pięć lat temu poznałem Filipa Andrews z Irlandii – dziś już księdza pracującego w Rosji. Dowiedziałem się właśnie, że on dzisiaj wieczorem przybędzie do Fatimy. (...) O godz. 12 uczestniczyłem we Mszy św., której przewodniczył ten kapłan. (...) O godz. 15 spotkałem się z Don Alberto, biskupem emerytem z Fatimy, którego znam z Pamplony. (...) Jutro już ostatni pełny dzień w Fatimie. W czwartek rano wyjeżdżamy. Kończą się te piękne fatimskie dni!
11 lipca 1997 r., piątek
Przyglądam się Fatimie, przyglądam się Portugalii. Dużo się tutaj zmienia! W okresie od mego pierwszego pobytu w Fatimie – siedem lat temu – miejscowość się rozrosła i wypiękniała. Podobnie i samo sanktuarium. Ciągle buduje się nowe obiekty i drogi. Pielgrzymi z Polski przybywają jeszcze liczniej niż kiedyś – zwłaszcza po ubiegłorocznym nawiedzeniu Matki Bożej w fatimskim znaku w naszej Ojczyźnie.
12 lipca 1997 r., sobota
Wczoraj znowu była niespodzianka! O godz. 17 w kaplicy objawień odprawiona została Msza św. w języku rosyjskim. Poszedłem zobaczyć, kto ją będzie odprawiał. Okazało się, że przybyli biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z Rosji. Przywieźli figurę Matki Bożej Fatimskiej, która od 13 października ubiegłego roku pielgrzymowała po terytorium Rosji i Kazachstanu. Przybył abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy,
bp Jan Paweł Lenga z Kazachstanu i bp Józef Werth ze środkowej Syberii. Jest z nimi szesnastu księży, a wśród nich ks. Przemysław Prętki, kapłan archidiecezji poznańskiej, pracujący od dwóch lat w Kazachstanie.
Abp T. Kondrusiewicz przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. (...)
Po Różańcu odbyło się uroczyste przekazanie figury Matki Bożej Fatimskiej, która dotychczas pielgrzymowała po Rosji i Kazachstanie. Jadąc do Fatimy nie spodziewałem się, że będę uczestniczył w tak historycznej chwili!
13 lipca 1997 r., niedziela
Obudziły mnie „anielskie” śpiewy. Była godzina 7.15. Na placu po nocnym czuwaniu o godz. 7 rozpoczęła się procesja eucharystyczna (...). O godz. 10 była bardzo uroczysta Msza św., połączona z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem dla chorych. (...) Uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych. Mszy św. przewodniczył
bp pomocniczy Patriarchy z Lizbony. Współkoncelebrowali m.in.: abp Tadeusz Kondrusiewicz, bp Jan Paweł Lenga i bp Józef Werth. Na zakończenie Eucharystii poświęcono ikonę Matki Bożej Fatimskiej. Delegacja rosyjska przywiozła ją do Fatimy i teraz zabiera ze sobą. „Ikona to okno. Przez to okno – przez Maryję – pragniemy patrzeć na świat” – powiedział abp T. Kondrusiewicz, który przewodniczył Mszy św. odprawionej po polsku o godz. 18.30 w kaplicy objawień. (...)
13 lipca 1998 roku, poniedziałek
Jest wieczór, przed kolacją. Wróciłem ze spaceru. Przeszedłem się po obrzeżach sanktuarium. Poczułem się teraz w Fatimie jak po zakończonym odpuście w Górce Duchownej – po wielkich tłumach nastała pustka. Dzisiaj też zakończyłem pracę nad „Drogą Krzyżową z Matką Bożą Pocieszenia”. Już kiedyś myślałem o napisaniu tego nabożeństwa. Tutaj, w Fatimie, zaraz na początku pobytu przypomniałem sobie o tej sprawie, no i udało się zrobić Matce Bożej prezent.