W Bydgoszczy obchodzono 25. rocznicę konsekracji cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja. Uroczystej liturgii, w której uczestniczyli wierni oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, przewodniczył ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej arcybiskup Szymon.
Obecna cerkiew powstała na przełomie 1981 i 1982 roku. Konsekracji 20 czerwca 1982 roku dokonał obecny podczas tegorocznych uroczystości hierarcha. Wcześniej, przez 60 lat, kościół mieścił się w różnych miejscach na mapie miasta.

Uroczysta liturgia
Miejsce szczególne
Arcybiskup Szymon podkreślił duchowe przesłanie uroczystości. – To święto, w którym wspominamy narodziny naszej „cerkiewki”. To niejako moje dziecko, które wcześniej ochrzciłem i powołałem do życia. Zawsze przyjeżdżam do tego miejsca z ogromną radością – powiedział. Ordynariusz podkreślił, że spotkanie jest okazją do modlitwy o pomyślność lokalnej społeczności, miasta oraz ojczyzny. – Z tego jubileuszu wypływa miłość, serdeczność, przyjaźń i przebaczenie. Dla wszystkich, którzy kochają Boga – dodał.
W uroczystości wziął również udział biskup piotrkowski Paisjusz. – Konsekracja ma swój osobliwy wymiar. Taka chwila w życiu wielu ludzi zdarza się tylko jeden raz lub wcale. Zbieramy się przy Najświętszym Sakramencie i poprzez Eucharystię modlimy się o wszystkich i za wszystkich. Ten wymiar duchowości prawosławnej jest szczególny. Tutaj zbiera się pełnia Kościoła. Tutaj buduje się historia – powiedział biskup.
Od ponad dwudziestu lat proboszczem parafii prawosławnej
św. Mikołaja w grodzie nad Brdą jest ks. Jarosław Dmitruk. Do Bydgoszczy trafił „chwilę po konsekracji cerkwi”. – Uroczystość z udziałem dwóch biskupów to wielkie przeżycie i nasze dziękczynienie za dar tylu lat. Wierzymy, że świątynia będzie służyła następnym pokoleniom – powiedział ksiądz dziekan.

Bydgoska cerkiew znajduje się w centrum miasta
Szeroki ekumenizm
Przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej podkreślił, że ekumenizm ma różne oblicza. – Tym razem w cerkwi prawosławnej możemy dzielić w sposób chrześcijański i wspólnotowy wspaniały jubileusz konsekracji świątyni. Myślę, że wszyscy przeżywamy tę uroczystość, bowiem stanowimy na tej płaszczyźnie ekumenicznej jedność w Jezusie Chrystusie. Życzymy parafii Kościoła prawosławnego, wiernym i proboszczowi wielu Bożych błogosławieństw oraz radości ze służby – powiedział ks. Janusz Olszański z Kościoła ewangelicko-metodystycznego.
W historii bydgoskiego prawosławia doskonale orientuje się radny Stefan Pastuszewski. Jak podkreśla, prawosławie jest znane na tych ziemiach od około XVI wieku. Zostało tu zaszczepione przez kapelanów, którzy przybywali wraz z wojskami. Natomiast organizacyjnie w naszym mieście ukonstytuowało się w 1920 roku, kiedy powstała parafia. – To dzisiejsze święto ma nie tylko znaczenie ekumeniczne, ale i kulturowe. Bydgoszcz gościnnie przyjęła prawosławnych w okresie międzywojennym, włączając ich w codzienne życie. Musimy zrobić wszystko, aby to bogactwo ukazywać większej liczbie osób – powiedział przedstawiciel ratusza.
Obecnie do parafii prawosławnej w Bydgoszczy należy około stu osób.