Młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej modliła się wokół ikony „Jezus z Przyjacielem”.
W Gnieźnie i Inowrocławiu gościła ikona „Jezus z Przyjacielem”, którą polska młodzież otrzymała podczas ubiegłorocznego Europejskiego Spotkania Młodych w Zagrzebiu. Modlitewne spotkania wokół ikony odbyły się kolejno w dniach 1-3 października w trzech gnieźnieńskich kościołach: Chrystusa Wieczystego Kapłana, bł. Bogumiła oraz bł. Radzyma Gaudentego. Później ikona nawiedziła gnieźnieńskie seminarium duchowne i stamtąd została przewieziona do parafii Świętego Ducha w Inowrocławiu, gdzie młodzież modliła się przy niej 6 października.
Jak tłumaczy ksiądz Karol Maciejewski z inowrocławskiego Duszpasterstwa ,,DOMino”, jeden z inicjatorów peregrynacji ikony po archidiecezji gnieźnieńskiej, modlitewne czuwanie miało przygotować młodzież do spotkania z bratem Markiem z Taizé oraz do zbliżającego się spotkania młodych w Genewie.
Ikona „Jezus z Przyjacielem” wędruje po Polsce od początku roku. Do Gniezna przybyła z Ostródy. Przekazując ją młodym, brat Alois z Taizé tłumaczył, że wizerunek ten ma im przypominać, iż każdy jest zdolny żyć w przyjaźni z Chrystusem. Podobne ikony otrzymali także młodzi ludzie z innych europejskich krajów, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznym spotkaniu w Zagrzebiu.

Oryginalna ikona „Jezus z Przyjacielem”, nazywana także „Ikoną
Przyjaźni”, pochodzi z VI wieku i powstała w kręgu ikonografii koptyjskiej. Przedstawia Chrystusa Zbawiciela i św. Menesa, żołnierza, dyplomatę i mnicha z klasztoru w Egipcie, który poniósł męczeńską śmierć w III wieku. Chrystus w lewej dłoni trzyma Ewangelię, a prawą wspiera się o Menesa. Jest to jedna z najstarszych ikon, jakie się zachowały