Po śmierci Jana Pawła II rozgorzała w Polsce dyskusja, czy pośród stawiania Papieżowi pomników...
Niespełna osiemdziesiąt procent warszawiaków uważa, że istnienie takiej instytucji jest ważne i potrzebne. Cieszy to niezmiernie, zwłaszcza że według badań prowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego stolica to jedno z najbardziej zeświecczonych polskich miast.
Po śmierci Jana Pawła II rozgorzała w Polsce dyskusja, czy pośród stawiania Papieżowi pomników i nazywania jego imieniem ulic nie zapomnieliśmy o zgłębianiu i zachowaniu tego, co przez blisko dwadzieścia siedem lat do nas mówił. Wielu pytało: Z czego bardziej ucieszyłby się Jan Paweł II?
Na jednej z sesji rady Warszawy w 2005 roku zapadła decyzja o powołaniu Centrum Myśli Jana Pawła II. Swoją działalność Centrum rozpoczęło 1 kwietnia 2006 roku – dzień przed pierwszą rocznicą śmierci Papieża Polaka. Po co powstała taka instytucja? Przede wszystkim, aby badać, dokumentować i w nowoczesny sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II, ale również pomagać w rozwoju dialogu międzypokoleniowego - pracownicy Centrum to ludzie młodzi. Pragną stworzyć miejsca współpracy osób identyfikujących się z wartościami i ideami głoszonymi przez Jana Pawła II, by dzięki jego wskazówkom lepiej odpowiedzieć na problemy współczesnego świata. Oprócz tego jednym z głównych celów istnienia Centrum Myśli Jana Pawła II jest działalność stypendialna. Wsparcie finansowe w wysokości od 200 do 1500 zł w listopadzie ubiegłego roku przyznano ponad 550 uczniom, studentom i doktorantom kształcącym się w Warszawie. Była to już druga edycja stypendiów. Otrzymały je osoby, które osiągnęły wysokie wyniki w nauce, były zaangażowane w wolontariat lub w działalność kół naukowych. Dochód na osobę w rodzinie stypendysty nie może być większy niż 800 zł.
26 września nastąpiło otwarcie nowoczesnej biblioteki, której księgozbiór w całości poświęcony jest osobie i nauczaniu Jana Pawła II. Zbiory liczą ponad 1,4 tys. książek, 2,5 tys. woluminów, a także kilkadziesiąt płyt CD i kaset VHS z papieskimi nagraniami. Biblioteka mieści się w siedzibie Centrum, na trzecim piętrze przy ul. Foksal 11 w Warszawie.
Dla tych, którzy chcieliby bliżej poznać intelektualne dziedzictwo Jana Pawła II, Centrum przygotowało cykl papieskich seminariów akademickich zatytułowany „Logos zaangażowany”. Zajęcia z dziedziny filozofii, teologii, historii, polityki, socjologii oraz nauki o mediach prowadzić będą dr Paweł Skibiński oraz dr Tomasz Żukowski z UW, a także red. Marek Zając. Spotkania odbywać się będą w niewielkich grupach raz w miesiącu, od grudnia 2007 do maja 2008 roku.
Centrum pomyślało także o osobach uzdolnionych muzycznie. To do nich adresowany był konkurs kompozytorski im. Jana Pawła II „Bardziej być”. Należało stworzyć utwór na chór a capella lub na orkiestrę, napisany do słów Papieża Jana Pawła II lub niepublikowanych wcześniej tekstów nawiązujących do jego nauczania. Łączna pula nagród w konkursie to 25 tys. zł. Zorganizowano również konkurs na dramat, zainspirowany postacią Jana Pawła II oraz wiele innych, skierowanych do szerokiego grona młodych odbiorców. Jedną z ciekawszych inicjatyw Centrum jest wystawa internetowa prezentująca papieskie pamiątki, zdjęcia, materiały dźwiękowe oraz dokumentacje pielgrzymek Papieża do Polski. Aby obejrzeć wystawę, wystarczy wpisać w swojej przeglądarce adres: www.mediatekajp2.pl.
Jan Paweł II odwiedzał Warszawę pięciokrotnie, ostatni raz był tu w 1999 roku. Na warszawskim „szlaku papieskim” znalazły się nie tylko kościoły i katedry, ale także Pałac Prezydencki, Parlament, teatr i stadion. Prawdą jest, że stolica ma niewiele pomników poświęconych Janowi Pawłowi II, ale sześćdziesiąt proc. warszawiaków deklaruje znajomość nauczania największego Polaka.
ŁuK
ŁuK
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













