Logo Przewdonik Katolicki

"Świadectwo" na ekranie

PK
Fot.

Rozpoczęły się zdjęcia do filmowej wersji książki kard. Stanisława Dziwisza Świadectwo. Film powinien być gotowy w czerwcu 2008 roku, a na ekranach ujrzymy go jesienią. W zamyśle autorów ma to być przede wszystkim obraz skierowany do widzów poza Polską. Poprzez fabularyzowany dokument chcą wrócić do faktów historycznych, których zazwyczaj nie pokazują telewizje zachodnie,...

Rozpoczęły się zdjęcia do filmowej wersji książki kard. Stanisława Dziwisza „Świadectwo”. Film powinien być gotowy w czerwcu 2008 roku, a na ekranach ujrzymy go jesienią.

W zamyśle autorów ma to być przede wszystkim obraz skierowany do widzów poza Polską. Poprzez fabularyzowany dokument chcą wrócić do faktów historycznych, których zazwyczaj nie pokazują telewizje zachodnie, i przypomnieć je światu. – Trzeba np. koniecznie postawić narratora przed bramą Stoczni Gdańskiej, by powiedział, że rozmontowywanie komunizmu, najbardziej krwawego reżimu na świecie, tam się właśnie zaczęło; natomiast strzelające korki szampana przy murze berlińskim to już był finał. To był wielki finał tego, co rozpoczęli Polacy w roku ’80 – mówi Przemysław Häuser, producent filmu.

Powtórzyć językiem obrazu
Produkcja ma pokazać rzeczywistą sytuację robotników Gdańska, czas i miejsce, w którym mogła się polać krew, a jednak się nie polała. A wszystko stało się w sposób prosty i w gruncie rzeczy niezrozumiały. Robotnicy, którzy nie mieli żadnej broni i możliwości obrony – mieli wiarę. Ich tarczą stał się krzyż na bramie stoczni i portret Papieża.

W filmie zgodził się wystąpić kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego słowo i obecność na ekranie mają być przede wszystkim szansą na rozwinięcie pewnych wątków, które nie zostały odpowiednio szeroko przedstawione w książce. Oprócz samego kard. Dziwisza, współpracę przy realizacji tej niezwykłej produkcji podjął też Gian Franco Svidercoschi, znakomity watykanista. Reżyserem filmu będzie Paweł Pitera, a konsultantem Paweł Zuchniewicz, autor bestselleru „Cuda Jana Pawła II” i chodząca kopalnia wiedzy o Papieżu. Realizację wspomoże także wieloletni, bliski współpracownik Jana Pawła II, ks. Paweł Ptasznik oraz wiele innych osób, które znały Ojca Świętego i z nim współpracowały. Odzew, jaki realizatorzy i producenci otrzymali na propozycję współpracy, zdaje się pokazywać, że po sukcesie książki „Świadectwo” wielu uwierzyło, że jest sens powiedzieć to samo i wiele innych rzeczy językiem obrazu filmowego.

Zachować pamięć o Janie Pawle II
Przemysław Häuser podkreśla, że tego rodzaju produkcja filmowa, skierowana przede wszystkim poza Polskę, ma na celu troskę o zachowanie pamięci o postaci Papieża Polaka i jego nieocenionego wkładu w historię świata. – O ile pamięć Polaków jest i jeszcze na długo pozostanie żywa – mówi Häuser – o tyle trzeba zadbać o to, co pozostanie w świadomości innych narodów. A chodzi tu i o całe dzieło życia Jana Pawła II, o jego wkład w historię świata, zwłaszcza zaś Europy; i o sam fakt, że był Polakiem, że wyszedł z naszego narodu – o tym też świat nie może zapomnieć. Nie może zapomnieć, jakie były papieskie korzenie.

Premiera filmu przewidziana jest na przełom września i października 2008 roku. Marzeniem ekipy zajmującej się produkcją jest oczywiście premiera w Watykanie, jeśli to będzie możliwe to nawet w obecności Ojca Świętego Benedykta XVI. Przygotowywana jest wersja kinowa filmu, która trwać będzie ok. 90 min., oraz wersja telewizyjna – trzy razy po pięćdziesiąt minut.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki