Logo Przewdonik Katolicki

W Dąbrówce powstanie kościół

Hubert Kubica
Fot.

Wspólnota parafii pw. NMP Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie ma dwa cele. Pierwszy to wybudowanie nowego kościoła, bo obecny nie może już pomieścić coraz liczniej osiedlających się tutaj mieszkańców; drugi to ich integracja w nową wspólnotę. Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie położona jest zaledwie kilkanaście kilometrów...

Wspólnota parafii pw. NMP Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie ma dwa cele. Pierwszy – to wybudowanie nowego kościoła, bo obecny nie może już pomieścić coraz liczniej osiedlających się tutaj mieszkańców; drugi – to ich integracja w nową wspólnotę.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie położona jest zaledwie kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Poznania, w gminie Dopiewo. Swym zasięgiem obejmuje trzy miejscowości: Zakrzewo, Dąbrówkę i Palędzie. Leży na terenach podmiejskich, pomiędzy szosą z Poznania do Nowego Tomyśla a linią kolejową Berlin-Warszawa.

Poewangelicka świątynia
Kościół w Zakrzewie został zbudowany ok. 1890 r., gdy rząd pruski, podejmując próbę germanizacji ziemi wielkopolskiej, sprowadził w te strony osadników niemieckich. Byli oni wyznania ewangelicko-augsburskiego i właśnie dla nich powstała ta niewielka świątynia. Finansując jej budowę, wykorzystano pieniądze z francuskich odszkodowań wojennych po zwycięskiej dla Niemiec wojnie z 1870 r. Po I wojnie światowej świątynią opiekował się pastor dojeżdżający z kościoła ewangelickiego przy rynku Wildeckim w Poznaniu.

W latach 1945-1970 kościół w Zakrzewie był filią pobliskiej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina w Skórzewie. 1 lipca 1970 r. abp Antoni Baraniak ustanowił tu ośrodek duszpasterski, mianując jego wikariuszem ks. Stanisława Ostrowskiego. Dokładnie 16 lat później, 1 lipca 1986 r., abp Jerzy Stroba erygował w Zakrzewie parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Ostrowski. Kolejni duszpasterze tej wspólnoty to ks. Rafał Czerniejewski, ks. Maksymilian Kamza, ks. Dariusz Salski, ks. Grzegorz Piotrowski i obecnie ks. Karol Górawski.


W prezbiterium prostego, poewangelickiego wnętrza kościoła w Zakrzewie znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Na skraju parafii
W ostatnim czasie na terenie parafii w Zakrzewie powstaje wiele nowych domów mieszkalnych. Budowane są przede wszystkim domki jednorodzinne i osiedla developerskie. W związku z tym przybywa wielu nowych mieszkańców, którzy się tu osiedlają, podejmując jednocześnie pracę w Poznaniu. Według planów budowlanych w ciągu najbliższych lat przybędzie ich jeszcze co najmniej 6 tys. Szczególnie dotyczy to leżącej w samym środku parafii wsi Dąbrówka. I właśnie na terenie tej miejscowości zostanie w najbliższych latach wybudowana świątynia. Nowemu kościołowi patronować będzie św. Matka Urszula Ledóchowska. – Obecny kościół prócz tego, że jest zbyt mały w stosunku do stale powiększającej się liczby wiernych, to położony jest na skraju parafii. Mieszkańcy Dąbrówki i Palędzia mają do niego bardzo daleko. Dodatkowym, ale dość uciążliwym problemem jest także brak przy kościele miejsc parkingowych – wyjaśnia ks. Karol Górawski, który święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1996 r., a proboszczem parafii w Zakrzewie jest od 30 czerwca 2007 r.


Na tym placu w Dąbrówce stanie już wkrótce nowy kościół

„Żywa wspólnota Kościoła”
W parafii mieszka bardzo wiele młodych małżeństw. Jest coraz więcej chrztów. Wzrost liczby włączonych do wspólnoty Kościoła osób przedstawia się następująco: w 1998 r. ochrzczonych było 16 dzieci, a w 2007 r. tylko do końca sierpnia jest ich już ponad 50.

– Zadaniem duszpasterstwa parafialnego jest scalenie, zintegrowanie nowych mieszkańców, wśród których przeważają ludzie młodzi, oraz rozwinięcie wspólnot już działających przy parafii. Wśród naszych nowych parafian można znaleźć wiele osób, które bardzo chętnie angażują się i włączają w życie parafii – podkreśla ks. proboszcz. Konkretnym zadaniem na przyszłość jest więc tworzenie „żywej wspólnoty Kościoła”. Szczególnej troski wymaga zwłaszcza duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Zalążki tego pierwszego już są, bowiem na cieszącej się dużym zainteresowaniem wiernych Mszy św. dziecięcej śpiewa zespół muzyczny oraz chórek dziecięcy. Dalszym krokiem jest rozwinięcie duszpasterstwa młodych. Będzie się to wiązało z wprowadzeniem niedzielnej Mszy św. młodzieżowej.


W tym miejscu nieopodal dawnego cmentarza ewangelickiego powstanie w Zakrzewie cmentarz parafialny

Z pomocą Matki Bożej
Pożądane jest także większe zaangażowanie dorosłych, szczególnie w liturgię słowa podczas niedzielnej Mszy św. W parafii istnieje również Akcja Katolicka, Kościół Domowy oraz Parafialny Zespół Caritas, w których działalność mogą włączać się wierni, aby formować siebie i pomagać innym. Plany przewidują także uruchomienie cmentarza parafialnego, który będzie przylegał do byłego cmentarza ewangelickiego. Parafia ma również swoją stronę internetową, gdzie można zapoznać się z najważniejszymi ogłoszeniami, intencjami i aktualnościami.

Warto też w tym miejscu dodać, że w Palędziu, które niegdyś należało do wspomnianej parafii pw. św. Marcina w Skórzewie, urodził się i wychowywał najbardziej znany polski misjonarz o. Marian Żelazek SVD (1918-2006). Obecnie ojcowie werbiści starają się o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. – W parafii brakuje powołań kapłańskich i zakonnych. Dlatego modlimy się, aby rodziły się również w naszej wspólnocie. Wierzę, że przy wstawiennictwie Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, patronki parafii, i dzięki przykładowi, jakim był i wciąż dla nas pozostaje wspaniały człowiek i misjonarz o. Marian, uda się zarówno te, jak i wszystkie pozostałe zamierzenia zrealizować – dodaje ks. proboszcz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki