Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

FESTYN W ZAGÓROWIE. W sobotę 22 września, w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbył się drugi festyn parafialny, któremu patronowali św. Stanisław Kostka i św. Dominik Savio. W spotkaniu uczestniczyło blisko 700 osób mieszkańców Zagórowa i okolicznych miejscowości. W programie znalazło się coś dla ciała i dla ducha. Zagrała miejscowa Orkiestra Dęta, a występy...



FESTYN W ZAGÓROWIE. W sobotę 22 września, w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbył się drugi festyn parafialny, któremu patronowali św. Stanisław Kostka i św. Dominik Savio. W spotkaniu uczestniczyło blisko 700 osób – mieszkańców Zagórowa i okolicznych miejscowości. W programie znalazło się coś dla ciała i dla ducha. Zagrała miejscowa Orkiestra Dęta, a występy artystyczne ku pokrzepieniu serc przygotowali parafianie z Myszakówka, Kopojna i Holendrów. Natomiast o pokrzepienie żołądka zadbały członkinie Żywego Różańca, które hojnie częstowały chlebem ze smalcem, grochówką i słodkościami. Jedną z atrakcji festynu była loteria fantowa, a właściwie jej główne nagrody – trzy żywe króliki, którym nadano imiona trzech posługujących w parafii księży (oczywiście za ich przyzwoleniem). Organizatorzy zadbali także o najmłodszych. Przygotowano dla nich moc zabaw i konkursów m.in. plastyczny o patronach festynu. Festyn zakończyła trwająca do późna zabawa taneczna.




DAMASŁAWEK. Od 30 do 100 rowerzystów pod przewodnictwem ks. Andrzeja Stefańskiego spędzało wakacyjne niedzielne popołudnia pielgrzymując po dekanacie damasławskim. – Niedziela to czas, który poświęcić powinniśmy rodzinie, a parafia to też rodzina – mówi ks. Andrzej. W rowerowych pielgrzymkach brały udział całe rodziny, od pięcioletnich dzieci aż po siedemdziesięciolatków. Pielgrzymi dotarli między innymi do Juncewa, Światkowa, Żabiczyna, Srebrnej Góry i Kozielska. Proboszczowie przyjmowali ich, oprowadzając po swoich kościołach i opowiadając ich historię. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc ks. Dziekan przyznaje, że planuje już kolejne, podobne wyprawy.




SZTAFETA RÓŻAŃCOWA. Już po raz kolejny z inicjatywy ks. Radosława Kaźmierskiego z Gniewkowa ruszyła w archidiecezji Młodzieżowa Sztafeta Różańcowa, wzorowana na Żywym Różańcu. Zadaniem każdego z uczestników sztafety jest odmawianie raz w miesiącu, w wyznaczonym indywidualnie dniu, modlitwy różańcowej we wspólnej, podanej dla wszystkich intencji. W ten sposób każdego dnia trwa modlitwa za tych młodych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują: w intencji oczekujących potomstwa, chorych i niepełnosprawnych, trwających w grzechu, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, powołanych, pracujących za granicą. – Zamiast narzekać, krytykować i mówić, jak jest nam niedobrze, lepiej zabrać się do działania i zacząć się modlić – mówi ks. Radosław.




KURS FILIP. Około 20 osób wzięło udział w Kursie FILIP w inowrocławskiej parafii pw. Zwiastowania NMP. Kurs prowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji z Poznania w dniach 28-30 września. Kurs FILIP to rekolekcje ewangelizacyjne, które prowadzą do zaproszenia Jezusa do życia, odkrycia Jego miłości oraz nauki współpracy z Bogiem w codzienności. Owocem kursu jest podjęte przez jego uczestników zobowiązanie do spotykania się na comiesięcznej Mszy św., połączonej z modlitwą uwielbienia. Pierwsza taka Eucharystia odprawiona zostanie w kościele pw. Zwiastowania NMP 19 października o godz. 19. Świadectwa uczestników kursu znaleźć można na stronie www.sne.poznan.pl.




PIELGRZYMKA SZAFARZY. 25 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej z archidiecezji gnieźnieńskiej wzięło udział w trzeciej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szafarzy na Jasną Górę, która odbyła się w sobotę 29 września. Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali referatu na temat duchowości eucharystycznej szafarzy. Wzięli również udział w Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerzaka oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu. – Dla mnie było to wzruszające przeżycie. Eucharystia i śpiew tylu mężczyzn były czymś niesamowitym – mówił jeden z uczestników pielgrzymki, p. Jerzy Polaszewski. Również księża odpowiedzialni za formację szafarzy mieli okazję do spotkania i podzielenia się swoimi doświadczeniami.




KONFERENCJA EPISKOPATÓW EUROPY. Bp Wojciech Polak wziął udział w Konferencji Plenarnej Rady Konferencji Episkopatów Europy, która odbyła się w Fatimie (Portugalia) w dniach 2-7 października. Konferencja poświęcona była tematom ekumenizmu, małże ństwa i rodziny. Rozmawiano przede wszystkim o problemach małżeństw mieszanych oraz o prawnej i duszpasterskiej sytuacji małżeństw w krajach Europy.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zrzesza przedstawicieli 34 episkopatów Kościoła katolickiego z państw europejskich. Jej celem jest opiniowanie kierunków integracji europejskiej oraz wartości etycznych i moralnych, jakie niosą zachodzące zmiany. Bp Wojciech Polak w Konferencji Episkopatów Europy pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Powołań.




SZLAKIEM SANKTUARIÓW. „Dążmy do świętości” – pod takim hasłem parafianie z Zagórowa pielgrzymowali pod koniec września do wileńskiego sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W drodze do celu, prowadzeni przez ks. Łukasza Staniszewskiego, nawiedzili także inne sanktuaria maryjne m.in. w Markowicach i Gietrzwałdzie. Zatrzymali się także w sanktuarium MB Fatimskiej w katedrze w Ełku, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II modlili się o jego rychłą beatyfikację. W Wilnie uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, a później odwiedzili sanktuarium Bożego Miłosierdzia w wileńskim kościele pw. Świętego Ducha oraz sanktuarium Kazimierza Królewicza w tamtejszej katedrze. W drodze powrotnej pielgrzymi z Zagórowa zatrzymali się w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, gdzie modlili się w intencji powołań kapłańskich i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki