Fides et ratio
Fides et ratio – wiara i rozum; symbolicznie tak można podsumować program duszpasterski, nakreślony dwa lata temu przez kapłanów oraz świeckich skupionych w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej przy wspólnocie w Słupach. „Fides et ratio” – tak brzmi tytuł encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II, ogłoszonej 14 września 1998 roku. Właśnie poznawanie papieskich encyklik ma prowadzić do duchowego wzrostu parafian ks. Leszka Krolla.
Encyklika jest najwyższym rangą dokumentem wydawanym przez Następcę św. Piotra, zawierającym przekaz, naukę mogącą dotyczyć zarówno spraw religii, jak i życia społecznego. Zawsze odnosi się do całego Kościoła powszechnego. Papież Polak ogłosił czternaście encyklik.
Fides
13 maja 2005 roku w Słupach uroczyście odsłonięto i poświęcono monument ku czci Jana Pawła II. Ks. dr Wojciech Szukalski, rektor bydgoskiego seminarium, zaproszony do udziału w podniosłej celebrze, stwierdził w homilii: – Pomnik to wyzwanie dla parafii, wysoko podniesiona poprzeczka w działaniach duszpasterskich.
Te słowa nie przebrzmiały. Do cyklicznych obchodów Dnia Papieskiego, modlitw i pielgrzymek, programów artystycznych, współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, postanowiono lokalnie dodać wykłady przybliżające wiernym nauczanie papieskie. Prelegentami byli dotąd:
ks. dr Andrzej Grzelak, ks. Krzysztof Redlak, ks. dr Lech Bilicki, ks. dr Tadeusz Nowak, ks. Ryszard Pruczkowski.
Ratio
Na dziewiąte z cyklu spotkanie kolejny już raz do Słupów zawitał
ks. dr Tomasz Głuszak. Kapłan i wykładowca mówił o encyklice „Centesimus Annus”, wydanej w stulecie pierwszej encykliki społecznej Kościoła – słynnych „Rerum novarum”. W swoim dokumencie Jan Paweł II zauważył i ocenił przemiany dokonujące się w Europie
i świecie wraz z upadkiem komunizmu. – To na pewno dokument trudniejszy, specjalistyczny, traktujący o ustrojach, ich przemianach, o koncepcji człowieka. Wymaga pewnego przygotowania i wiedzy. Ale na pewno warto się z nim zapoznać, bo wiele słów odnosi się do sytuacji, które przecież sami przeżywaliśmy, obserwujemy dotąd. Naukę społeczną Kościoła trzeba poznawać. Jest ona ważną częścią jego całej misji ewangelizacyjnej – powiedział ks. Tomasz.
Słuchaczami ostatniej prelekcji była m.in. młodzież przygotowująca się w parafii św. Wita do sakramentu bierzmowania.