Parafianie sompoleńscy na pielgrzymich szlakach (2)
Mariusz Kubiak
Fot.
Głęboko przeżyta pielgrzymka jest szkołą wiary. Włożony trud, poświęcony czas, wszelkie inne wyrzeczenia i niedogodności; nadto modlitwa wspólnotowa i osobista, wyciszenie, refleksja sprawiają, że w człowieku może się dokonać nawrócenie, wewnętrzna przemiana. Właśnie podczas pielgrzymki może on zdać sobie sprawę z własnej małości i zacząć pojmować, że jest kochany przez...
Głęboko przeżyta pielgrzymka jest szkołą wiary. Włożony trud, poświęcony czas, wszelkie inne wyrzeczenia i niedogodności; nadto modlitwa wspólnotowa i osobista, wyciszenie, refleksja sprawiają, że w człowieku może się dokonać nawrócenie, wewnętrzna przemiana. Właśnie podczas pielgrzymki może on zdać sobie sprawę z własnej małości i zacząć pojmować, że jest kochany przez Boga miłością bezwarunkową i pełną.
W pierwszej części artykułu o pielgrzymkowych doświadczeniach wiernych z par. św. Marii Magdaleny w Sompolnie zwróciłem uwagę, że pielgrzymowanie jest częścią programu duszpasterskiego parafii, zakładającego pogłębianie formacji religijnej. Piękną tradycją jest coroczna piesza pielgrzymka do Lichenia, na sierpniową uroczystość Wniebowzięcia NMP. W grupie około dwustu osób przeważają uczniowie gimnazjum, przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Praktykowaną co roku akcją pielgrzymkową jest udział młodzieży maturalnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Biorą w niej udział niemal wszyscy młodzi ludzie, którzy u stóp Maryi Królowej Polski pragną modlić się o światło Ducha Świętego i pomyślny przebieg egzaminu dojrzałości. Pielgrzymka ta pozytywnie wpływa na więź młodzieży z Kościołem i świetnie wieńczy proces edukacji katechetycznej w szkole. Coraz większym zainteresowaniem młodzieży cieszy się udział w czuwaniu modlitewnym na Polach Lednickich koło Gniezna. W opinii uczestników spotkanie jest właściwą okazją do pogłębienia więzi z Kościołem i wymiany doświadczeń z rówieśnikami z całej Polski, reprezentującymi różne ruchy katolickie. Podczas wakacji wielu młodych sompoleńskich parafian, zwłaszcza studentów, spotkać można na trasach pieszych pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę (pielgrzymka poznańska, bydgoska, włocławska).
Wymienione akcje pielgrzymkowe mają charakter stały, cykliczny. Program duszpasterski parafii obejmuje jednak i te działania, które są odpowiedzią na bieżące wydarzenia w życiu Kościoła. Wierni z Sompolna brali udział w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego
Jana Pawła II, byli też w Wilnie, gdzie modlili się przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej. W maju 2006 r. 50 osób wzięło udział w Mszy św. sprawowanej przez Papieża Benedykta XVI na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Indywidualni pielgrzymi byli z Ojcem Świętym także na krakowskich Błoniach. W sierpniu 2006 r. odbyła się parafialna pielgrzymka autokarowa do Krakowa Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Choć był to wyjazd do miejsc związanych z Janem Pawłem II, myślą przewodnią było uczczenie św. Faustyny Kowalskiej w setną rocznicę jej urodzin. Dodajmy, że pielgrzymi przywieźli do kościoła św. Marii Magdaleny w Sompolnie relikwie św. Faustyny.
W sierpniu br. odbyła się druga pielgrzymka do wyżej wspomnianych sanktuariów; tym razem przyjęto, że głównym celem będzie nawiedzenie miejsc związanych z kultem św. Szymona z Lipnicy, 3 czerwca 2007 r. wyniesionego na ołtarze przez Benedykta XVI. Wielu pielgrzymów udało się w połowie września do Lichenia, na uroczystość beatyfikacyjną o. Stanisława Papczyńskiego. Niebawem odbędzie się pielgrzymka do sanktuarium licheńskiego osób w podeszłym wieku; na maj 2008 r. zaplanowano pielgrzymkę do Italii (w programie pobyt m.in. w Rzymie, Asyżu, na Monte Cassino).
Można się cieszyć z pielgrzymiej aktywności parafian sompoleńskich; przynosi ona nieocenione korzyści! Należy podkreślić, że proboszcz,
ks. prał. Wojciech Krzywański, nie tylko programuje religijne aspekty pielgrzymek, ale owocnie współdziała w ich realizacji z wikariuszem ks. Mariuszem Wielgockim, katechetami i nauczycielami. Troską księdza proboszcza jest, aby cała wspólnota uczestniczyła w pielgrzymkowych akcjach i doceniała duchowe owoce zrodzone na pątniczych szlakach.