Logo Przewdonik Katolicki

Cenny wieziemy dar...

Adam Gajewski
Fot.

To już ostatnie chwile, aby zdecydować się na udział w pielgrzymce, podczas której kopia słynącego łaskami wizerunku patronki naszej diecezji, Matki Bożej Pięknej Miłości, zostanie włączona w rzymski poczet polskich obrazów maryjnych, koronowanych przez Sługę Bożego Jana Pawła II. Pielgrzymi wyruszą z grodu nad Brdą 8 maja. W czasie dziewięciu dni autokarowej peregrynacji nawiedzą...

To już ostatnie chwile, aby zdecydować się na udział w pielgrzymce, podczas której kopia słynącego łaskami wizerunku patronki naszej diecezji, Matki Bożej Pięknej Miłości, zostanie włączona w rzymski poczet polskich obrazów maryjnych, koronowanych przez Sługę Bożego Jana Pawła II.

Pielgrzymi wyruszą z grodu nad Brdą 8 maja. W czasie dziewięciu dni autokarowej peregrynacji nawiedzą m.in. miejsca związane ze św. Franciszkiem, św. Katarzyną – Asyż, Sienę… Będą modlić się nad grobami polskich żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Najważniejszy pątniczy szlak będzie jednak prowadził oczywiście na watykańskie wzgórza, do serca chrześcijaństwa, Tronu Piotrowego. Naszym darem, oryginalnym, cennym wkładem w maryjny kult całego Kościoła powszechnego, będzie przekazanie kopii obrazu bydgoskiej Madonny z Różą do specjalnej galerii, tworzonej w Domu Polskim. Ks. prałat Zbigniew Maruszewski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, nie kryje radości z tegoż faktu, który widzi jako bardzo doniosły: – Wszystkim mieszkańcom naszej młodej diecezji, regionu, powinno zależeć, aby przepiękny wizerunek Pani z Różą był coraz bardziej rozpoznawalny w kraju i za granicą. Ona jest naszą chlubą. Kult Pani z Różą był doskonale znany Karolowi Wojtyle, który jako kardynał był obecny w Bydgoszczy, gdy w roku 1966 pierwszy raz koronowano Jej wizerunek, a potem, już jako Głowa Kościoła, nałożył naszej Orędowniczce korony papieskie. Przy drugiej koronacji Jan Paweł II otrzymał kopię obrazu. Dziś jednak trudno ustalić, jakie były dalsze losy duplikatu. Zapewne został przekazany któremuś ze zgromadzeń zakonnych albo innej kościelnej instytucji. Gdy tylko pojawiła się możliwość, aby kolejna kopia znalazła się w Rzymie, była stale eksponowana – nie wahamy się. Bydgoski malarz wykonał rzeczywiście udaną reprodukcję, fundatorami jej są założyciele Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Pani z Różą jest zawsze obecna w sercach mieszkańców miasta i regionu. Zostawimy w Wiecznym Mieście wyraźny trop, wiodący do naszej diecezji, katedralnego sanktuarium... – podsumowuje duszpasterz.

W rocznicę ocalenia
Choć dla przedstawiciela biura pielgrzymkowego pobyt w Rzymie nie jest czymś zaskakującym, to Adam Zieliński z bydgoskiego „Fratera” podkreśla: – Najbliższa pielgrzymka będzie wyjątkowa z jednego jeszcze powodu. Pamiętamy doskonale, iż 13. maja przypadnie kolejna rocznica zamachu na Jana Pawła II, znów wspomnimy niezwykłe ocalenie Papieża Polaka, przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. Nie każdemu jest pisane być właśnie tego szczególnego dnia na Placu Świętego Piotra, uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański prowadzonej przez Ojca Świętego Benedykta XVI, nawiedzić kryptę mieszczącą grobowiec jego poprzednika, którego tak często z szacunkiem wspomina. Z pewnością i my, w bardzo głębokim wymiarze, odczujemy duchową więź ze Sługą Bożym Janem Pawłem II. Dacie 13 maja zawsze towarzyszy dodatkowe wzruszenie – stwierdza rozmówca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki