Logo Przewdonik Katolicki

U Bolesnej Madonny Skulskiej

ks. Marian Kowalski
Fot.

W sobotę 2 czerwca, w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku odbyła się uroczystość związana z 10. rocznicą koronacji gotyckiej figury Matki Bożej, trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża martwe ciało Chrystusa. Figurę tę ukoronował 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie Ojciec Święty Jan Paweł II. W roku koronacji biskup polowy WP gen. Sławoj Leszek Głódź poświęcił Sanktuarium...

W sobotę 2 czerwca, w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku odbyła się uroczystość związana z 10. rocznicą koronacji gotyckiej figury Matki Bożej, trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża martwe ciało Chrystusa. Figurę tę ukoronował 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie Ojciec Święty Jan Paweł II.

W roku koronacji biskup polowy WP gen. Sławoj Leszek Głódź poświęcił Sanktuarium Służb Mundurowych w Skulsku. Od tego też czasu do Skulska pielgrzymują każdego roku: 1 maja strażacy, w drugą sobotę czerwca harcerze, 8 września, na uroczystość Narodzenia NMP, żołnierze i policjanci, a w ostatnią niedzielę października – myśliwi i leśnicy. Na jubileusz koronacji Skulskiej Piety przybyli wspólnie, tworząc ponaddwutysięczną wspólnotę. Dominowali w niej harcerze, którzy 10 lat temu utworzyli w Skulsku Ośrodek Harcerski im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego. Tu też istnieje jedyne w Polsce Mauzoleum Harcerstwa Polskiego, gdzie umieszczane są epitafia zasłużonych druhów, którzy odeszli „na wieczną wartę”. W mauzoleum składane są też urny z prochami poległych za wolność Polski harcerzy, urny z ziemią z pól bitewnych i rozsianych po całej Europie cmentarzy żołnierzy polskich.

Po zbiórce przy pomniku w centrum Skulska przemaszerowano do sanktuarium, gdzie odbył się koncert „W hołdzie Maryi”; wystąpił Zespół Powołaniowy WSD we Włocławku „Kerygma”. Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia polskiej flagi na maszt, po czym został odegrany hymn państwowy. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Merig, który na początku liturgii, wraz z wójtem gminy Skulsk Antonim Klonowskim, odsłonił, a następnie poświęcił tablicę upamiętniającą 10. rocznicę koronacji Skulskiej Piety. W słowie powitalnym niżej podpisany proboszcz i kustosz sanktuarium zawarł m.in. rys historyczny tego świętego miejsca. Kult Matki Bożej trwa w Skulsku od początku istnienia państwa polskiego. Jego uwieńczeniem jest breve in dolorosae Christi Jana Pawła II z 1996 r., w którym Ojciec Święty zezwolił, aby doznająca od wieków czci figura Matki Bożej Bolesnej została przyozdobiona koronami papieskimi. Rok później Jan Paweł II dokonał aktu koronacji Bolesnej Piety Skulskiej.

W homilii ks. bp Wiesław Mering odwołał się do Ewangelii, która ukazuje Maryję obecną pod krzyżem Chrystusa i zwrócił uwagę, że jest Ona obecna również pod krzyżem każdego z nas. Zdaniem pasterza, pielgrzymki służb mundurowych mają wymiar nie tylko lokalny, „skulski”, ale i europejski, bowiem pokazują zlaicyzowanej Europie wartości, które stanowią jej fundament. Dlatego, zauważył kaznodzieja, niezrozumiałe jest unikanie odwołania się do Boga w konstytucji Unii Europejskiej. – Maryja stoi pod krzyżem, na którym dokonuje się nasze odkupienie, a dziś krzyż jest wyrzucany z życia społecznego, rodzinnego i osobistego – mówił ks. biskup.

Po Mszy św. odbył się apel harcerski, podczas którego zostały poświęcone nowe tabliczki epitafijne zasłużonych harcerzy. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu „Boże, coś Polskę” i złożeniem kwiatów pod tablicą dedykowaną koronatorowi Skulskiej Piety.

Dodajmy, że do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku przybywają nie tylko ludzie w mundurach. Wiele osób, udając się do Częstochowy czy Lichenia, zatrzymuje się tutaj, by pokłonić się Maryi. Jej dom jest otwarty dla wszystkich ludzi, na których Ona, dobra Matka, czeka z otwartym Sercem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki