W rocznicę pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny z 1987 i 1997 r. mieszkańcy miast, które odwiedził niestrudzony pielgrzym, wspominali jego obecność i słowa wtedy wypowiedziane a wciąż aktualne.
1987-2007
– Czy spotkanie z Piotrem umocniło naszą wiarę? Czy bł. Karolina, jako ideał zaangażowania w życie religijne parafii i czystości, kształtuje postawy naszych młodych diecezjan? Czy ma na nich wpływ? – pytał wiernych biskup tarnowski Wiktor Skworc w czasie dziękczynnych uroczystości w 20. rocznicę wizyty w Tarnowie Jana Pawła II
i beatyfikacji Karoliny Kózkówny.
W lubelskiej dzielnicy Czuby, w tym samym miejscu, w którym przed 20 laty Jan Paweł II wyświęcił 50 nowych kapłanów, abp Józef Kowalczyk odprawił 9 czerwca dziękczynną Mszę św. za pontyfikat Papieża Polaka, prosząc jednocześnie o jego szybką beatyfikację. Nuncjusz apostolski przywołał słowa Jana Pawła II, który wzywał nowych kapłanów, by stale ożywiali „świadomość tego powszechnego kapłaństwa, które jest również kapłaństwem królewskim”. Wzywał ich także do służby godności człowieka i jego wyzwolenia, dźwigania z upadku i kryzysu, ludzi, środowiska, świadectwem.
W Łodzi do 20. rocznicy papieskiej wizyty w tym mieście nawiązywało Archidiecezjalne Święto Eucharystii, któremu przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. W homilii nawiązał on do ostatniej encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia” („Kościół w Eucharystii”), przypominając m.in. papieskie słowa, iż Eucharystia, źródło i szczyt całej ewangelizacji, „nawet wtedy, kiedy jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest sprawowana na ołtarzu całego świata”.
1997-2007
Z kolei 10 czerwca w Zakopanem, pomimo obfitego deszczu i burzy, kilka tysięcy górali uczestniczyło w uroczystej Mszy św. pod Wielką Krokwią na zakończenie obchodów 10. rocznicy pobytu Jana Pawła II na Podhalu (na zdjęciu). – Ojciec Święty spogląda na nas z góry, zapewne już chodzi po niebiańskich halach. Mówił do nas, że „na was zawsze można liczyć”. Ufam, że te słowa odnoszą się nie tylko do przeszłości, ale przede wszystkim do dnia dzisiejszego i do naszej drogi do Pana Boga, której drogowskazami są słowa wypowiedziane przez Papieża Polaka w tym właśnie miejscu, u stóp krzyża na Giewoncie – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz.