Wystawa:
„Nie tylko art déco”
Muzeum Narodowe w Krakowie
Wystawa czynna do 2 września
Lata dwudzieste, lata trzydzieste… to dla sztuki użytkowej wspaniały czas. Rozedrgana secesja już się skończyła, a odpowiedzią na nią jest uporządkowane, choć wcale nie mniej dekoracyjne art déco. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ciekawą wystawę, która przeniesie nas w przedwojenne czasy. Najważniejszym elementem ekspozycji jest wyjątkowa i dotąd niepokazywana w Polsce kolekcja plakatów z okresu międzywojnia, będąca obecnie własnością Muzeum Etnograficznego i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie. Lwowska kolekcja liczy 182 plakaty, do Polski przyjechało sto najciekawszych autorstwa najlepszych grafików tego okresu: Tadeusza Gronowskiego, Wojciecha Jastrzębowskiego, Edmunda Bartłomiejczyka, Stefana Osieckiego, Adama Bowbelskiego i wielu innych. Są tu plakaty artystów krakowskich, warszawskich, poznańskich, lwowskich i wileńskich. Plakaty dużo mówią o życiu, przekazywaną treścią nie różnią się od tych, jakie dziś widzimy na ulicach miast. Smakiem i elegancją – owszem. Informują o imprezach handlowych, reklamują hotele, zabytki, uzdrowiska, Polskie Linie Lotnicze „Lot”, PKO, żarówki Philipsa, kakao „Społem”, czekoladę „Goplany”, herbatę „z wieżą” firmy Szarski, firmę „Wedel”, mydło „Rewolwer”. Niektóre mają charakter polityczny, inne informują o zawodach sportowych, balach, wystawach i aukcjach. Niektóre z plakatów są wyraźnie secesyjne, zwłaszcza te pochodzące ze środowiska krakowskiego. Poznańskie noszą ślady ekspresjonizmu, ale większość powstała w zgeometryzowanym stylu art déco.
Eksponatom przywiezionym ze Lwowa towarzyszą obiekty sztuki użytkowej, pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i zbiorów prywatnych. Kostiumy i różne elementy strojów, meble, ceramika, szkło artystyczne (m.in. z huty „Niemen” i „Hortensja”), grafika użytkowa (ulotki Towarzystwa Szkół Ludowych), projekty autorstwa Janiny Dłuskiej, Witolda Chomicza, Zofii Stryjeńskiej oraz – znów – plakaty.
W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć około 600 obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki stosowanej z lat 1914-1939. Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa: album „Polski plakat art déco. Muzeum Etnograficzne i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie” oraz katalog poświęcony rodzimej kolekcji i zabytkom wypożyczonym od osób prywatnych.
Ze względów konserwatorskich na przełomie czerwca i lipca plakaty należące do Muzeum we Lwowie zostaną zastąpione przez plakaty ze zbiorów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie.