„Świętość aktu małżeńskiego” – to temat spotkania rodzin przy bydgoskim sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Odbyło się ono w ramach cyklu „Niedzielne popołudnie dla rodziny”.
Główny temat zaprezentował diecezjalny duszpasterz rodzin. Kapłan mówił o płciowości, idei małżeństwa oraz zagrożeniach, które dotykają rodziny. – Należy mieć świadomość, że powoływanie nowego życia jest uczestnictwem w akcie stwórczym samego Boga. Tym bardziej teolodzy muszą się wypowiadać w tej dziedzinie, aby ten akt był zawsze święty – powiedział ks. Piotr Wencel. Duszpasterz zwrócił uwagę na wciąż rozwijający się biznes, który niszczy małżeństwa i rodziny. – Jest on nastawiony na sprowadzenie człowieka do funkcji użytkowego przedmiotu. Niestety, człowiek daje się wykorzystać. Staje się niewolnikiem swoich pragnień i popędów, zamiast iść w kierunku oddania się Panu Bogu. Jednak rodziny, które są otwarte na działanie Bożej łaski, mogą się temu skutecznie oprzeć – dodał.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Rodzin Ruchu Szensztackiego, które działa w diecezji bydgoskiej przy sanktuarium Zawierzenia. Siostry – poprzez cykl niedzielnych spotkań – chcą jako wspólnota docierać do szerszego grona rodzin. – Mamy zamiar trafić do tych, którzy są zainteresowani problematyką małżeństwa i rodziny oraz chcieliby coś zrobić dla wzajemnej miłości, często narażonej na różnego rodzaju kryzysy. Najtrudniejszy jest pierwszy krok – powiedziała siostra Estera Balcer z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.
Bogumiła Owsińska z Bydgoszczy od kilkudziesięciu lat posługuje w poradnictwie rodzinnym. Jej zdaniem, tematyka podejmowana podczas spotkań przy sanktuarium dotyka w sposób szczególny intymności każdej pary małżeńskiej. – Czystość jest istotna dla każdego małżeństwa. Należy to zrozumieć i kierować swoim życiem tak, jak chce tego Pan Bóg. Małżonkowie przede wszystkim są przeznaczeni do życia w świętości. Każdy dotyk naszego ciała, który Pan Bóg błogosławi, ma nas uświęcać. W związku z tym cały akt małżeński jest świętością – powiedziała.
W programie oprócz wykładu znaleziono czas na część modlitewną oraz zajęcia dla dzieci.