Logo Przewdonik Katolicki

Barometr życie małżeńskiego

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Dialog małżeński ewangelizować płciowość pod takim hasłem w Górce Klasztornej odbyły się rekolekcje oazowe Domowego Kościoła. W spotkaniach, które trwały ponad tydzień, wzięły udział małżeństwa z całej Polski. W programie rekolekcji oprócz modlitwy i adoracji ważnym punktem były konferencje w grupach. Małżonkowie wraz z dziećmi brali udział...

„Dialog małżeński – ewangelizować płciowość” – pod takim hasłem w Górce Klasztornej odbyły się rekolekcje oazowe Domowego Kościoła. W spotkaniach, które trwały ponad tydzień, wzięły udział małżeństwa z całej Polski.

W programie rekolekcji oprócz modlitwy i adoracji ważnym punktem były konferencje w grupach. Małżonkowie wraz z dziećmi brali udział w zabawach i śpiewach, odnowili także przyrzeczenia ślubne.

Być mężczyzną, być kobietą
Seria rekolekcji pod takim hasłem jest organizowana od prawie dziesięciu lat i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Sam temat wyniknął z pragnień młodych małżeństw, które chcą kroczyć drogą uświęconą przez Boga. Zagadnienie płciowości, aktu między żoną a mężem, pokazuje barometr życia małżeńskiego – powiedział ks. Piotr Wencel. Diecezjalny duszpasterz rodzin wskazał na pozytywne i negatywne konsekwencje aktu małżeńskiego. – Jeżeli jest on czysty, to wzmacnia miłość. Jeżeli grzeszny, to miłość jest powoli marnowana. Jeśli te słabości nie są z czasem rozwiązywane, to przeżywanie tego aktu jest trudne. Uczenie się tego i mówienie o tym jest bardzo ważne – dodał ks. Wencel.

Od kilku lat nauki w najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce prowadzi znany i doświadczony kapłan ks. Dariusz Białkowski. – Rozważaliśmy bardzo delikatny, ale jakże potrzebny temat. Sfera płciowości budzi wiele emocji. Wiemy, że jest to dar od Pana Boga. Jeżeli jest właściwie wykorzystywany, pogłębia jedność małżonków. Pomaga im zbliżać się do Stwórcy. Jeśli są zachowane pewne ramy, staje się on drogą do świętości – powiedział. Rekolekcjonista podkreślił, że tegoroczna tura spotkań nie należała do najłatwiejszych. – W grupach oraz w towarzystwie Pana Boga omawialiśmy sprawy ważne dla każdego małżeństwa. Były modlitwy o uzdrowienie oraz wstawiennicze. Wiele osób się otworzyło. Dokonały się cuda. Było również widać działanie złego ducha. Jednak Pan Bóg jest większy i już teraz widać zmianę nastawienia w wielu małżeństwach – stwierdził ks. Białkowski.


Spotkania w grupach

Czas zrozumienia
Anna i Wojciech Romanowscy są małżeństwem od trzynastu lat. Do Górki Klasztornej przyjechali z Bydgoszczy. – Tutaj nabieramy sił, takiego „powera” na resztę życia. Czujemy się bezpieczni. Temat nie był łatwy, ale potrzebny. Wielu małżeństwom wyjaśniło się mnóstwo spraw. Szczególnie w takich okresach, kiedy między nimi jest źle – powiedziała Anna. – Chcę podziękować za otrzymane łaski i dary. Uzyskane tutaj odpowiedzi możemy nieść w dalsze życie – dodał Wojciech.

Piotr Krzywicki z Gdańska Wrzeszcza jest w małżeństwie od dziewięciu lat. Jego zdaniem, rekolekcje Domowego Kościoła pozwalają na zjednoczenie oraz wyciszenie pewnych konfliktów i napięć. – To pomaga w pielęgnowaniu jedności małżeńskiej. Jeszcze bardziej uświadamiamy sobie, jak ona jest ważna w relacjach intymnych z zachowaniem i poszanowaniem nauki Kościoła katolickiego – stwierdził.

Grzegorz w rekolekcjach uczestniczył ze swoją żoną Małgorzatą oraz dziećmi Michasią i Jasiem. – To jest czas analizowania, wyciągania wniosków, budowania oraz wielkiego dzielenia się z innymi. Szukania rozwiązań i praktycznych pomysłów. To temat dla młodych i starszych. My mamy dwójkę dzieci i cieszymy się, że możemy czerpać z doświadczeń innych – powiedzieli państwo Lubinowie ze Złotowa.

Corocznie w okresie letnich wakacji z rekolekcji w Górce Klasztornej korzysta ponad sto rodzin z całej Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki