Logo Przewdonik Katolicki

Publiczne wyznanie wiary

Hubert Kubica
Fot.

Powstrzymywanie się od pracy w niedzielę jest nie tylko nakazem religijnym, lecz także podstawowym prawem człowieka. Prawem, którego Kościół broni, upominając się o jego respektowanie mówił abp Stanisław Gądecki na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Poznania 7 czerwca. Rozpoczęła się ona Mszą św., odprawioną w kościele pw....

– Powstrzymywanie się od pracy w niedzielę jest nie tylko nakazem religijnym, lecz także podstawowym prawem człowieka. Prawem, którego Kościół broni, upominając się o jego respektowanie – mówił abp Stanisław Gądecki na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Poznania 7 czerwca.

Rozpoczęła się ona Mszą św., odprawioną w kościele pw. Bożego Ciała przez poznańskiego metropolitę wraz z księżmi neoprezbiterami.

Powołani do świętości
Trasa procesji wiodła tradycyjnie ulicą Krakowską, Garbarami i Chwaliszewem na Ostrów Tumski. Rozważania przy trzech ołtarzach głosił ks. dr Wiesław Garczarek; poświęcił je tematowi obecnego roku duszpasterskiego „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. – Powołanie to konkretna droga, na której możemy z Bożej łaski osiągnąć świętość – mówił. Jego zdaniem odkrycie powołania to najważniejszy moment w życiu, który „czyni je bogatym i nadaje mu treść”. Zależy od niego nie tylko nasze szczęście, ale także szczęście wielu innych ludzi.

Łamanie sumienia
Przy ostatnim ołtarzu na placu Katedralnym ksiądz arcybiskup skierował do wiernych słowo, w którym odniósł się do kwestii pracy w dni świąteczne. Podkreślił, iż nie można bezkarnie lekceważyć odpoczynku związanego z Dniem Pańskim. Przymus pracy w niedzielę prowadzi bowiem do poważnego konfliktu sumienia ludzi wierzących, którzy nie mają możliwości zgodnego z wiarą przeżywania tego dnia. Konsekwencją tego jest łamanie zasady wolności religijnej, której obrona jest obowiązkiem nie tylko Kościoła, ale przede wszystkim państwa.

Na zakończenie poznański metropolita przedstawił zgromadzonym 13 księży neoprezbiterów, wyświęconych w maju, którzy od lipca będą służyć wiernym w naszej archidiecezji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki