Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia, a zwłaszcza Drodzy Chorzy, Niepełnosprawni i Osoby Starsze
Od początku swojej historii Kościół stara się nieść pomoc oraz ulgę fizyczną i duchową ludziom chorym i cierpiącym oraz osobom starszym. W duchu tej wielowiekowej tradycji przygotowujemy się również do obchodów XV Światowego Dnia Chorego, który będziemy przeżywać wraz z całym Kościołem Powszechnym 11 lutego br., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W tym dniu pragniemy w sposób szczególny myśleć z głęboką troską o naszych chorych, modlić się za nich i budzić w sobie gotowość do spieszenia im z wieloraką pomocą. Poprzez wspólną refleksję, modlitwę i podejmowane inicjatywy apostolskie chcemy uczyć się rozpoznawać w ludziach chorych Święte Oblicze Chrystusa, który przez swoje cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości. Obchody kolejnego Dnia Chorych mają również poruszyć sumienia chrześcijan oraz uświadomić im, jak ważny wkład wnosi ludzka i chrześcijańska służba cierpiącym w lepsze porozumienie między ludźmi i budowanie prawdziwego pokoju.
Mamy wszyscy świadomość, że cierpienie i choroba są w naturalny sposób wpisane w tajemnicę życia człowieka na ziemi. Wiemy też, że człowiek zdany wyłącznie na samego siebie jest bezsilny wobec rzeczywistości cierpienia i śmierci. Bezsilna jest także medycyna ze wszystkimi jej osiągnięciami. Może ona wprawdzie uśmierzyć cierpienie, a nawet przedłużyć życie, ale ostatnią stacją na drodze każdego człowieka jest grób. Ważne jest zatem, aby człowiek umiał przyjąć i zrozumieć zamysł Boży, kiedy cierpienie staje się jego udziałem. Kluczem do odczytania tej niełatwej prawdy jest krzyż Chrystusa. Wcielone Słowo wyszło naprzeciw naszym słabościom, biorąc je na swoje barki w tajemnicy krzyża. Od dwóch tysięcy lat krzyż jaśnieje jako najpełniejsze objawienie miłości Boga w nas. Kto potrafi je przyjąć we własnym życiu, doświadcza, że cierpienie, rozjaśnione światłem wiary, staje się źródłem nadziei i zbawienia.
Chcę dziś powiedzieć Wam, Drodzy Chorzy, Niepełnosprawni, umęczeni życiem i przeżywający ból i cierpienie z powodu samotności, odrzucenia lub innych trudnych doświadczeń, że Jezus Chrystus jest z Wami i opromienia wasze duchowe i fizyczne cierpienia blaskiem swego zmartwychwstania. Na tę pełną nadziei prawdę wskazuje również Ojciec Święty Benedykt XVI, który w Orędziu na XV Światowy Dzień Chorego wzywa Was, „byście kontemplowali cierpienia ukrzyżowanego Chrystusa i razem z Nim zwracali się do Ojca, ufając w pełni, że każde życie, a wasze w szczególności, jest w Jego rękach. Wiedzcie, że wasze cierpienia, zjednoczone z cierpieniami Chrystusa, będą owocne i pomogą Kościołowi i światu”. Przyjmijcie więc tę pociechę życia i zmartwychwstania, jaką niesie Wam Chrystus a wraz z Chrystusem Kościół.
Kolejny Światowy Dzień Chorego jest również okazją do przypomnienia obowiązków względem ludzi chorych, które spoczywają na władzach państwowych, samorządzie, rodzinie, Kościele i na każdym z nas. Wskazywanie na te zadania jest szczególnie ważne dziś, kiedy musimy się zmagać z trudną sytuację w polskiej służbie zdrowia. Wiemy bowiem dobrze, że jej następstwa dotykają najboleśniej ludzi chorych, niszczą zaufanie społeczne do niestabilnych struktur opieki medycznej, rodzą frustrację i pogłębiają niepokój o stan zdrowia naszego społeczeństwa. Mając to na uwadze, chciałbym w sposób szczególny podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich szacunek wobec chorych, ofiarną troskę o ich zdrowie i życie oraz codzienną, często bezinteresowną służbę i pomoc, której i ja sam doświadczyłem wielokrotnie, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach.
Wszystkich Chorych, Niepełnosprawnych i Osoby Starsze zamieszkujące na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej pragnę dziś zapewnić o mojej duchowej bliskości oraz ogarnąć szczerą modlitwą. Życzę, aby nadzieja i zbawienie, zawarte w tajemnicy krzyża, pozwoliły Wam jeszcze bardziej zjednoczyć się z Chrystusem cierpiącym i zrodziły w waszych sercach pokój i mężną cierpliwość.
Wszystkim chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom, pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, a także tym, którzy w jakikolwiek sposób przychodzą z samarytańską pomocą potrzebującym, z serca błogosławię.
Gniezno, 5 lutego 2007