„Iura vicariorum Ecclesiae Cathedralis Posnaniensis”, czyli kopiariusz kolegium wikariuszy przy katedrze poznańskiej jest już z powrotem w Poznaniu.
Niezwykle cenny, zabytkowy manuskrypt z XV w. został 30 stycznia przekazany na ręce abp. Stanisława Gądeckiego podczas ceremonii w rezydencji arcybiskupiej w Poznaniu. – Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten skarb polskiej kultury powrócił do domu – powiedział metropolita poznański.
Bezcenne źródło
Księgę zawierającą 528 pożółkłych kart przywiózł do Poznania ambasador Wojciech Kowalski, kierownik zespołu ds. rewindykacji w polskim resorcie dyplomacji.
Cenny kopiariusz, który podziwiali obecni podczas poznańskiej uroczystości dziennikarze, powstał w XV wieku. Wpisy do księgi wprowadzano przez niemal 300 lat. Zapisy w dokumencie dotyczą najczęściej czynszów na rzecz wikariuszy, są w nim także dokumenty biskupie i szlacheckie. Księga poza wartością materialną jest też bezcennym przyczynkiem do badania dawnych dziejów biskupstwa poznańskiego i Wielkopolski.
Z Pragi do Poznania
Księga ta od zawsze należała do zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. W latach II wojny światowej barbarzyńca hitlerowski poważnie je naruszył. Wraz z wieloma innymi dokumentami zaginęła księga „Iura vicariorum”. Niespodziewanie odnalazła się w Muzeum Żydowskim w Pradze, gdzie gruntownie zbadała ją prof. Zdeňka Hledíkowá. Ustalono, że pochodzi z archidiecezji poznańskiej. Na prośbę metropolity poznańskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych zajęło się skomplikowaną procedurą rewindykacji zabytku. – Nie była to sprawa łatwa – powiedział „Przewodnikowi” ambasador Wojciech Kowalski z MSZ – jednak mamy już w tym zakresie duże doświadczenie. Wiedzieliśmy więc, jak i z kim rozmawiać w Pradze, aby ten zabytek, od zawsze należący do Kościoła poznańskiego, mógł do niego znowu wrócić.